İsrailUluslararası İlişkilerUncategorized

İsrail’de siber güvenlik lise müfredatına girdi

İsrail’de eğitim bakanlığı ile ordunun işbirliği çerçevesinde ülke genelindeki 20 lisede “siber güvenlik” ders olarak okutulacak.

Eylül ayında başlayacak olan programın, ülke genelindeki bütün liselere adım adım yayılması hedefleniyor.

Siber güvenlik eğitimi almak isteyen öğrencilere “enformasyon ve iletişim teknolojileri, bilgi güvenliği, paylaşımı ve gelişimi, internet ve sosyal medya, enformasyon ve enformatik” konulu derslerin yanı sıra yabancı bir dil dersi de verilecek.

Bir bakanlık yetkilisi, siber güvenlik dersi sayesinde öğrencilerin teknolojik yeniliklere daha açık hale gele ve kod yazmayı öğrenebileceklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Naftali Bennett, program ile liselerin “daha ilginç ve yenilikçi” bir hale geleceğini kaydetti. Bennett, “Bu öğrencileri kıskanıyorum. Keşke benim zamanımda da böyle dersler olsaydı” ifadelerini kullandı.

Ayrıca bakanlık, 2012’de yürürlüğe konan Siber Güvenlik Çalışmaları adlı programı da genişletmeye karar verdi. Program 32 okula yayılırken, bu sayede öğrenciler bilgisayar mühendisliği, siber güvenlik, matematik ve temel bilimler üzerine çalışma imkanına da sahip oldu.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu