Rusya

Savaş Rusya’dan beyin göçünü tetikledi: Teknoloji çalışanları da ülkeyi terkediyor

Savaş Rusya'dan beyin göçünü tetikledi: Teknoloji çalışanları da Rusya'yı terkediyorABD ve Avrupa ülkelerinden Rusya’ya yönelik Ukrayna yaptırımları devam ederken, teknoloji sektörünün çalışanları da ülkeyi terk etmeye hazırlanıyor.

Rusya’da uzun yıllar devam eden beyin göçünün Rusya’nın işgaliyle hızlanmaya başladığı belirtiliyor. Ülkedeki istikrarsız ortam ve savaş teknoloji firmalarına sahip girişimciler, yazılımcılar ve diğer eğitimli kesimin Rusya’dan kaçışını hızlandırıyor.

Avrupa Bankaları, Rusya operasyonlarını ana bilgisayar sisteminden çıkarıyor mu?

Ukrayna’nın işgali nedeniyle milyonlarca insan sığınmacı durumuna düştü. Ancak ekonomik şartlar Rusya’da da  benzer bir durumun söz konusu olabileceğini gözler önüne seriyor.

Techcrunch internet sitesinin haberine göre,  ülkeye savaş nedeniyle uygulanan yaptırımlar, Konash gibi teknoloji firmalarını da olumsuz etkiledi. Söz konusu firmalarda çalışanlar ise yurtdışına gitmenin yollarını araştırmaya başladı.

“DÜNYAYA KAPALI BİR ÜLKEDE ÇALIŞMAK ÇOK ZOR”

Maaşını yurtdışından alan çalışanlar da yaptırımlar nedeniyle uluslararası para transferlerinin kısıtlanmasından mağdur oldu.

Oyun firması Konash firması için dönüm noktası ise yatırımcıların Rusya’daki güvenilmez ortam nedeniyle yatırımlarını sürdüremeyeceklerini açıklamasıyla yaşandı. Firma, Doğu Avrupa’da yaşayan oyun geliştiricilerini istihdam ediyordu.

Techcrunch’ın ulaştığı Sibiryalı bir oyun geliştiricisi, Unity adlı oyun geliştirme platformunun da ülkede yasaklanma ihtimali olduğunu söyledi. Yazılımcı, dünyaya kapalı bir ülkede çalışmanın her geçen gün daha da zorlaştığını vurguladı.

Kaynak: Techcrunch

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: