Rusya

FBI’ın peşinde olduğu ‘süper hacker’ın maskesi düştü 

FBI'ın peşinde olduğu 'süper hacker'ın maskesi düştü FBI’ın fidye yazılımı çetesi REvil ile bağlantılı en çok arananlar listesinde yer alan bir kişinin, Sibirya’nın bir şehrinde özgürce yaşadığı ortaya çıktı. Rus makamlarının ise kendisini gözaltına almak için herhangi bir şekilde harekete geçmediği bilgisi yer alıyor. 

DailyMail.com, şüpheli süper hacker 28 yaşındaki Yevgeniy Polyanin’i, 74 bin dolarlık Toyota Land Cruiser 200 model bir araç kullanırken görüldüğü Barnaul’da 380 bin dolarlık lüks bir eve kadar takip etti.

ABD makamlarının Amerika merkezli şirketlerden milyonlarca dolar gasp etmekle suçladığı Polyanin’in 28 yaşındaki eşi Sofia ise müstehcen temalı bekarlığa veda partisi pastalarının da yer aldığı lüks bir pastacılık sosyal medya hesabını yönetiyor. DailyMail’İn yayınladığı fotoğraflarda çiftin, yakınlardaki Altay Dağları’na helikopterle çıkmak da dahil bir çok etkinliğe katıldığı lüks bir yaşam tarzının tadını çıkardığı görülüyor. Şüphelinin garajında 108 bin dolarlık bir BMW de bulunuyor.

Polyanin FBI tarafından fidye yazılım saldırılarına ve kara para aklama faaliyetlerine karışmakla suçlanıyordu. Şüphelinin REvil / Sodinokibi çetesinin bir üyesi olduğu iddia ediliyor ve FBI, kendisinden yasadışı yollarla kazanılan 6,1 milyon dolarlık fonlara ele koyduğunu iddia ederken, tutuklanmasına yol açan bilgiler için 5 milyon dolara kadar bir ödül teklif edildi.

Ayrıca bu kişi Başkan Joe Biden’ın Vladimir Putin’in şüpheli siber suçluları çökertmek için kendisiyle iş birliği yapması yönündeki talebinin kilidi olarak görülüyor. Bununla birlikte, Polyanin’in akrabaları ve komşuları, Rus FSB karşı istihbarat servisinden veya polisinden FBI iddiaları konusunda hiçbir temaslarının olmadığını vurguladıkları için bunun düşük bir ihtimal olduğu düşünülüyor.

SİBİRYA’DA ULTRA LÜKS HAYAT YAŞIYORLAR

Polyanin ve eşinin son günlerini, Rusya’nın dağlık Altay bölgesindeki ‘elit’ konutların bulunduğu Nevsky’de, perdelerinin neredeyse tamamen kapalı olduğu evlerinde gazetecilerden kaçarak ve gelen telefonları yüzlerine kapatarak geçirdikleri iddia ediliyor. 

Aynı şehirde yaşayan 58 yaşındaki emekli annesi Svetlana Polyanina da FBI’ın iddialarının ‘sahte’ olduğunu açıkladı. İlk görüşmelerde ABD’nin iddiaları konusunda derin bir endişe duyduğunu belirten anne, bir muhabire yaptığı açıklamada dev boyutlu hackleme suçlamalarının ilk ortaya çıkmasından sonra oğlunu bulamadığını söyledi. 58 yaşındaki kadın şu ifadeleri kullandı: “Çok endişeliyim, insan endişelenmez mi? Yaptığı iş ile ilgili sana hiçbir şey söylemeyeceğim. Bu olay olduğundan beri ilaç kullanıyorum. Ayrıca üç günde dört kilo verdim.” 

Oğlunun programcı olduğunu inkar eden anne, Rus medyasında yer alan FBI suçlamalarının bir kısmına atıfta bulunarak ise şunları söylemişti: “Gazetelerde söylediklerinin doğru olup olmadığını bilmiyorum. Nerede olduğunu bilmiyorum. Belki şu anda polislerin yanındadır.  İşe Putin ile başlayın, her şey bir anda aydınlanacaktır.”

Ancak iddiaların ortaya çıkmasından altı gün sonra nihayet oğluyla temasa geçtiğinde ise şöyle söyledi: “Bizi rahatsız etmeyin lütfen. Hepimiz iyiyiz. Kendisiyle görüştüm, her şey yolunda. İddialar yalan. Kendisi tatilde.”

Yaklaşık 380.000 dolar değerindeki yeni evine rağmen, Polyanin, Barnaul’daki İçişleri Bakanlığı çalışanları için inşa edilmiş kasvetli bir Sovyet dönemi lojmanlarında kayıtlı görünüyor. Annenin iPhone 8’i olması dışında herhangi bir zenginlik belirtisi göstermediği gelen bilgiler arasında.

Ukrayna gizli servisi Rus hackerları avladı

FBI iddialarının ardından endişeye kapılan komşuların görüştüğü Polyanin’in kız kardeşi Anna (35) ise Rus makamları veya medyayla hiçbir bağlantısı olmadığını söyledi. Anna ayrıca, ailesinin fidye yazılımı iddiaları hakkında “konuşmayacağını” açıkça ifade etti.

Polyanin ve Sofia, Barnaul’da öğrenci olduklarından beri birlikteler ve Şubat ayında pasta işini tanıtan bir gönderide alyansa benzer bir yüzük paylaştı. Ayrıca çiftin Novgorodskaya Caddesi’ndeki yeni adresini de internette yayınladı.

ÜNİVERSİTEDEKİ PROFESÖRÜ: İYİ BİR ÖĞRENCİ OLSAYDI YAKALANMAZDI

Rusya kaynaklı resmi verilere göre 2019’da Polyanin ‘bilgisayar yazılımı geliştirme’ ve BT ‘danışmanlığında yer alan ‘bireysel girişimci’ olarak kaydı bulunuyor. Daha önce Altay Devlet Üniversitesi Fizik ve Teknoloji Fakültesi’nden bilgisayar alanında yüksek lisans eğitimini yarıda bıraktığı belirtiliyor. Bir öğrenci arkadaşı Konstantin Starodubtsev ise kendisi hakkında şunları söyledi: “Programlamada özellikle dahi değildi. Kendi çapında eğlenceli biriydi. Kelime oyunları yapmayı severdi. Onu sadece spor salonuna olan ilgisinden dolayı hatırlıyorum.”

FBI’ın kendisine yönelik iddiaları üzerine Starodubtsev, buna şaşırdığını ifade etti.

Profesörü Vladimir Pashnev ise “Gerçekten hiçbir şekilde öne çıkan biri değildi” dedi. 

Polyanin, bilgisayar bilimi ve bilgisayar teknolojisi alanında lisans derecesine sahip. Profesör, FBI’ın elindeki Polyanin’i mikroişlemci tutarken gösteren fotoğrafın kendi laboratuvarından olduğunu söyledi ve ekledi: “Hackerlığı ona biz öğretmedik. Bu iş belli bir karizma gerektirir. Ve onda karizma olduğuna dair hiçbirimiz bir şey hatırlamıyor. Hatta şu sıralar aramızda “İyi bir öğrenci değildi. Öyle olsaydı yakalanmazdı.” diye espri yapıyoruz. 

Polyanin şimdilerde Putin yanlısı bir milletvekili olan ve ABD’de 2018 yılında yabancı ajan olmakla suçlanan ve hapis yatan 33 yaşındaki Maria Butina ile aynı üniversitede okuyordu. 

FBI, Polyanin’i bilgisayarlarla ilgili dolandırıcılık ve ilgili faaliyetlerde bulunmak için komplo kurmak, korunan bir bilgisayara kasıtlı zarar vermek ve kara para aklama yapmak için komplo kurmakla suçluyor. FBI’ın Teksas ofisi ise şunları söylüyor: “Polyanin’in Rusya’da, muhtemelen Barnaul’da olduğuna inanılıyor ve birçok Sodinokibi / REVİL fidye yazılımı iştirakinden biri”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu