Uluslararası İlişkiler

Fidye yazılım grubu Conti’den Rusya karşıtlarına saldırı tehdidi

Fidye yazılım grubu Conti'den Rusya karşıtlarına saldırı tehdidiRusya merkezli fidye yazılım grubu Conti, Rusya’ya karşı gerçekleştirilecek herhangi bir saldırı durumunda karşı harekete geçerek siber saldırı düzenleyeceklerini açıkladı. Ukrayna işgalinin başlaması üzerine Kiev yönetimi, ‘vatansever’ hackerlara Rus ordusuna saldırı çağrısında bulunmuştu.

ABD’li ve Avrupalı şirketlere milyonlarca dolarlık şantaj yapmak için fidye yazılımı kullandığı bilinen Rusya merkezli bir siber suç örgütü Conti, Ukrayna’ya dört bir koldan saldıran Rusya’ya işgaline karşı herhangi bir saldırıda bulunacaklara karşı siber saldırı düzenleme tehdidinde bulundu.

Conti, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir Avrupa devletine yönelik en büyük saldırıyı gerçekleştirerekRusya komşusu Ukrayna’ya kuzeyden, doğudan ve güneyden saldıran Rus ordusuna ve Putin yönetimine “tam destek” verdiğini açıkladı. 

Conti, yayınladığı blog yazısında, “Rusya’ya karşı siber saldırı veya herhangi bir savaş faaliyeti düzenlemeye karar veren olursa, eldeki tüm kaynaklarımızı düşmanın kritik altyapılarına karşılık vermek için kullanacağız.” tehdidinde bulundu.

Ukrayna’ya yönelik siber saldırılar Kasım ayında planlanmış

Ukrayna, askeri işgalin yanı sıra siber saldırılara da maruz kalıyor. Ukrayna hükümeti, işgalin başladığı 24 Şubat’ta, ülkenin yer altı bilgisayar korsanlarını kritik altyapıyı korumak ve Rus birliklerine karşı siber casusluk yapmak için gönüllü olmaya çağırmıştı.

Reuters’a konuşan ABD’li siber güvenlik şirketi Mandiant’ın direktörü Kimberly Goody, “Conti fidye yazılımı grubundaki üyelerin bir kısmı Rusya’da bulunuyor ve bir kısmının Rus istihbaratıyla bağları olduğu belgelenmiş durumda.” dedi. Kremlin’in geçmişte de siber suçlularla dirsek teması hâlinde olduğunu ifade eden Goody, bu aktörlerin doğrudan yönlendirilmeseler dahi bağımsız operasyonlar yürütebileceklerini ifade etti.

İlk kez 2019’da eyleme geçtiği tespit edilen Conti, çok sayıda Batılı şirketine yönelik fidye yazılımı saldırısı gerçekleştirdi. Bu saldırılarda, operasyonları kesintiye uğratan hackerlar erişimin yeniden sağlanması için ödeme talep etti. FBI, geçtiğimiz yılında Mayıs ayında Conti’nin ABD’li 16 sağlık kuruluşuna düzenlenen saldırılardan sorumlu olduğunu açıklamıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: