Rusya

Avrupa Bankaları, Rusya operasyonlarını ana bilgisayar sisteminden çıkarıyor mu?

Avrupa Bankaları, Rusya operasyonlarını ana bilgisayar sisteminden çıkarıyor mu?Avrupa bankalarının, Ukrayna’nın işgali sonrası artan siber saldırılardan etkilenmemek için Rusya’daki operasyonlarını ana bilgisayar sistemlerinden ayırmaya hazırlandığı öne sürüldü.

Bloomberg’in haberine göre, Alman Commerzbank Rusya’daki biriminin dijital sistemle bağlantısını kesmeyi planlıyor. Uzmanlara göre banka “kill switch” uygulaması yaparak ülkedeki operasyonlarını yürüten şubelerin bağlantısına son verecek.

Bir diğer Alman bankası Deutsche Bank’ın ise Rusya’daki teknoloji alt yapısını başka ülkeleri taşıdığı belirtiliyor.

Fransız bankası BNP Paribas ise Reuters’ın haberine göre Rusya’daki çalışanlarının bilgisayar sistemlerine girişine son verdi. Banka yetkilileri konuya ilişkin yorum yapmak istemedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası artan siber savaş riskleri en çok da bankaları endişelendiriyor. Bankalar operasyonları yürütmek için büyük çapta ağ ve bilgisayar sistemleri kullanıyor.

Deutsche Bank’ın yayımladığı son rapora göre yılbaşından bu yana bankalara yönelik siber saldırılarda artış yaşandı.

BANKALAR RUSYA’DAKİ TEKNOLOKİ ALTYAPISINI TAŞIYOR

Fransız bankası Société Générale ise çalışanlarını internet üzerindeki her türlü iletişimlerinde çok dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Alman bankalarının Rusya’dan taşınmasının zaman alacağı tahmin ediliyor. Deutsche Bank’ın ülkede 1600 çalışanın bulunduğu bir teknoloji merkezi var.

Rusya’ya çip ambargosu: AMD ve Intel, Rusya’ya satışları askıya aldı

Bloomberg’e konuşan Deutsche Bank’ın CFO’su James von Moltke borç veren durumundaki bankalar olarak ülkedeki siber riskler konusunda proaktif bir tutum izlediklerini ve savaş öncesi dışarıdan gelen personeli çıkartmak da dahil birçok adım attıklarını vurguladı.

Kaynak: Bloomberg

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu