Rusya

Almanya, Rus Hydra Dark Web pazarını kapattı: 25 milyon dolar değerinde bitcoine el konuldu

Almanya, Rus Hydra Dark Web pazarını kapattı: 25 milyon dolar değerinde bitcoine el konulduAlmanya, Rus Hydra Darknet pazarını kapatarak, 25 milyon dolar değerinde bitcoine el koydu.

Almanya Federal Kriminal Dairesi Bundeskriminalamt (BKA), bugüne kadar 5 milyar doların üzerinde Bitcoin işlemi gerçekleştiren dünyanın en büyük yasadışı dark web pazarı olan Hydra’nın resmi olarak ele geçirildiğini duyurdu. 

BKA’dan yapılan basın açıklamasında, “Bitcoin’ler şu anda piyasada yaklaşık 23 milyon Avro’ya tekabül ediyor.” ifadesi yer aldı. Blockchain analiz firması Elliptic, 5 Nisan 2022 tarihli operasyonun toplam 543,3 BTC’ye karşılık gelen 88 işlem üzerinde gerçekleştiğini doğruladı.

BKA, Hydra’nın kapatılmasının, ABD kolluk kuvvetlerinin Siber Suçlarla Mücadele Merkezi (ZIT) ile birlikte Ağustos 2021’den bu yana yürütmekte olduğu kapsamlı bir soruşturma operasyonu neticesinde gerçekleştiğini açıkladı. 

Rusya, Hydra siber suç piyasasından kâr ediyor

2015’te piyasaya çıkan Hydra, Rusça dilinde işlemlerin yapıldığı karanlık bir pazar haline geldi. Hydra’nın Rusya’nın yoğun uyuşturucu trafiğinin yaşandığı ve daha çok sahte belgelere ve çalınan kredi kartları ile işlem gören popüler Rus Anonymous Marketplace’e (diğer ADIYLA RAMPA) rakip olarak açıldı.  

SAHTE KİMLİK KARTLARI, KARA PARA AKLAMA TAKTİKLERİ…

Flashpoint Mayıs 2021’te yayınlanan bir raporda, “Siber suçlular artık bu pazarı, çalınan kredi kartları, SIM kartlar ve sahte belge ve kimliklerin yasadışı satışını gerçekleştirmenin yanı sıra kendi dijital işlemlerini bölgesel borsa işlemleri ve genişletilmiş kara para aklama taktikleri yoluyla gizlemek için kullanıyorlar.” ifadesi yer aldı.

Hydra’nın yıllık işlem hacimlerinin 2021 yılı sonuna kadar 1,6 milyar doları geçtiği tahmin ediliyor ve bu, 2016 yılında yalnızca 6,6 milyon dolar işlem hacmi gerçekleştiği düşünüldüğünde şaşırtıcı bir artış. BKA, piyasaya yaklaşık 17 milyon müşteri hesabı ve 19 binden fazla satıcı hesabının kayıtlı olduğunu söyledi.

KOLLUK KUVETLERİNİN GÖZÜ KARANLIK WEB PAZARLARINDA

2022 yılının ilk üç ayında 424,2 milyon dolar ciroya sahip olduğu düşünülen karanlık web mağazasında, platformda yapılan tüm dijital işlemleri gizleyen ve kolluk kuvvetlerinin kripto para transferlerini takip etmesini zorlaştıran Bitcoin Bank Mixer da yer aldı.

Şimdilerde karanlık pazarın web sitesini ziyaret eden kullanıcılar, şu ifadelerin yer aldığı not ile karşılaşıyor: “Platform ve suç içeriği, uluslararası koordine edilmiş bir kolluk kuvvetleri operasyonu sırasında Frankfurt am Main’deki Başsavcılık adına Federal Ceza Dairesi (BKA) tarafından ele geçirildi.”

Hydra’nın çöküşü, bu yılın başından bu yana, UniCC, Canadian HeadQuarters ve Rusya’nın dört carding mağazası Ferum Shop, Sky-Fraud, Trump’s Dumps ve çalıntı kredi kartı satışlarında uzmanlaşmış UAS dahil olmak üzere suç piyasalarına karşı son zamanlarda gerçekleştirilen kolluk kuvvetleri operasyonu dalgasını takip ediyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu