Rusya

Rusya’dan hackerlara gizli mesaj: Sıradaki siz olabilirsiniz

Rusya'dan hackerlara gizli mesaj: Sıradaki siz olabilirsinizRusya kredi kartlarını çalan ve çalınan bu kartların satışını yapan bir hacker grubunun üyesi olduğu iddia edilen altı kişiyi tutukladı.

Üç carding forumuna ise Rus hükümeti tarafından el konuldu. Operasyonlarla ilgili ilginç bir gelişme de yaşandı. Bir güvenlik araştırmacısı el koyma bildirimine ait kaynak koda Rus yetkililer tarafından yerleştirilmiş gizli bir mesajı keşfetti. Mesajda “SIRADA HANGİNİZ VAR?” ifadesi yer alıyordu.

Rus basını, tutuklamaların Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’ndan müfettişlerin talebi üzerine gerçekleştirildiği bildirdi. Mahkeme kâtibi Ksenia Rozina, TASS Rus Haber Ajansına yaptığı açıklamada, “Moskova Tverskoy Mahkemesi, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 187. maddesinin 2. Kısmı (“Ödeme araçlarının yasadışı dolaşımı”) uyarınca suç işlediğinden şüphelenilen altı kişinin gözaltına alınması talebini içeren bir dilekçe aldı.” ifadelerini kullandı.

“Rusya Federasyonu Ceza Kanunu”nun 187. maddesi, “Sahte kredi veya banka kartı ile menkul kıymet olmayan diğer ödeme belgelerinin düzenlenmesi veya satışı” ile ilgili hükümler içermekte. 

Rusya, su altı saldırıları ile internet kablolarına zarar verebilir

CARDING FORUMLARINA EL KONDU

Rus kolluk kuvvetleri, tutuklanan kişilerin hangi hacker gruplarına bağlı olduklarına ilişkin bir bilgi vermedi.  Öte yandan, konuyla ilgili çıkan haberlerde, çalınan kredi kartlarının satışına ilişkin işlemlerin yapıldığı üç carding forumunun / pazarının Rus hükümetinden geldiği iddia eden el koyma bildirisi ile karşı karşıya kaldığı bildirildi. 

BleepingComputer; SkyFraud, Ferum, Trump’s Dumps (Trump’ın Çöplükleri) ve U-A-S Shop adlı web sitelerinin platformlarının Rusya İçişleri Bakanlığı BSTM’nin “K” Yönetimi tarafından ele geçirildiğini belirten bildirimler paylaştığını doğruladı. Bildirimde şu ifadeler yer aldı:  “SKYFRAUD kaynağı, özel bir kolluk operasyonu sırasında sonsuza dek kapatıldı. Rusya İçişleri Bakanlığı BSTM’nin “K” yönetimi uyardı: “Banka kartlarından fon çalmak yasadışı!”

Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 187. maddesine göre sahte ödeme kartlarının, para transferi talimatlarının ve ödeme araçları ya da belgelerinin kullanım veya satış amacıyla üretimi, satın alınması, depolanması ve taşınması 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.

Rusya'dan hackerlara gizli mesaj: Sıradaki siz olabilirsinizGÜVENLİK ARAŞTIRMACISI KEŞFETTİ 

Güvenlik araştırmacısı Soufiane Tahiri ayrıca Sky-fraud.ru müsadere bildirimine ait kaynak koduna diğer Rus hackerlar için yerleştirilmiş gizli bir mesaj keşfetti. Mesajda “SIRADA HANGİNİZ VAR?” ifadesi yer alıyordu.

Söz konusu operasyon ile tutuklananlar 2022’in başından bu yana Rus makamları tarafından gözaltına alınan üçüncü hack grubu oldu. Ocak ayında, Rusya 6 milyon dolar ele geçirdi ve dünya çapında sayısız siber saldırıdan sorumlu olan kötü şöhretli bir fidye yazılımı operasyonu olan REvil ile ilişkili on dört kişiyi tutuklamıştı. Ayın sonunda Rusya, dünya çapındaki işletmelere 560 milyon dolardan fazla zarar veren bir hack grubu olan Infraud Örgütünün liderini de tutuklamıştı.

RUSYA’NIN İŞBİRLİKÇİ TAVRI ŞAŞIRTTI

Rusya’nın bu seri tutuklamaları, ülkenin sınırları içinde faaliyet gösteren siber suçlara karşı iş birliği yapma geçmişine sahip olmaması nedeniyle sıra dışı olarak kabul ediliyor.

Bununla birlikte, Darkside’ın Colonial Pipeline fidye yazılımı saldırısı ve Revil’in Kaseya saldırısından sonra, Beyaz Saray ve Rus temsilciler, Rusya’dan kaynaklanan hack faaliyetlerinin yükselen eğilimini engelleme yolunda iş birliğini artırmaya gayret gösteriyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: