Uluslararası İlişkiler

RUSI: İngiliz gizli servisleri tehditlere karşı koymak için yapay zekaya muhtaç

Hükümet kaynaklı habere göre İngiltere gizli servisi, son dönemde artış gösteren tehditlere karşı gelmek için yapay zekaya ihtiyaç duyuyor. 

Savunma ve Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü (RUSI) tarafından yayınlanan bir rapor, İngiliz casusluk servislerinin saldırılara karşılık vermede yapay zeka kullanmasını şiddetle tavsiye ediyor.

Britanya’nın ana istihbarat ve güvenlik organizasyonu olan Government Communication Headquarters (GCHQ), yapay zeka teknolojisinin ulusal güvenlik amacıyla kullanılması üzerine bir çalışma yürütmesi için RUSI’yi görevlendirdi.

Çalışmayı yürütmek için RUSI’deki uzmanlar, Britanya’daki birtakım ulusal güvenlik topluluklarından çeşitli hissedarlarla detaylı toplantılar düzenledi. Aynı zamanda hukuk ve akademi uzmanlarından, çeşitli özel sektör firmalarından ve sivil toplum temsilcilerinden de yardım alındı. Çalışma, yapay zeka teknolojisinin mevcut süreçlerin etkinliğini ve verimliliğini sağlamlaştırmak adına Birleşik Krallık ulusal güvenlik topluluğu için birçok fırsat barındırdığını tespit etti.

Raporda Birleşik Krallık’a saldıranların gelecekte, hem İngiliz siyasi sistemine ve siber alandaki menfaatlerine yönelik karşı saldırılar düzenlemek için yapay zeka teknolojisini kullanma olasılıklarının yüksek olduğu belirtiliyor.

İngiliz istihbaratının en genç direktörü siber savaş ve makine öğrenmesine odaklanacak

SİBER SALDIRI DÜZENLEMEK İÇİN YAPAY ZEKA KULLANILABİLİR

Devlet destekli veya diğer tehdit grupları, İngiltere’deki seçim sürecinde insanların görüşlerini etkilemek üzere hedeflenmiş kampanyalarda sahte videolar veya görüntüler kullanabilirler. Bu gruplar bu tarz sahte videolar ve görüntüler yaratmak için gerçek bir insanın sesini ya da görüntüsünü taklit etmeye olanak tanıyan yapay zeka teknolojisinden veya diğer çeşitli teknolojilerden faydalanacaklar.

Dahası, devlet destekli siber aktörler, gizli ve hassas içerikli verileri işleyen sistemleri bütünüyle sekteye uğratıp saldırılar da başlatabilirler.

Ek olarak, Britanya topraklarında terör eylemleri gerçekleştirmek için saldırganların insansız hava araçlarını kullanma ihtimallerinin de var olduğu düşünülüyor.

İngiliz istihbarat topluluğunun, saldırganların ortaya çıkardığı bu tarz tehditlere karşı koymak için yeni yapay zeka tabanlı savunma önlemleri bulmaya çalışması gerektiği de raporda öne sürülüyor.

YAPAY ZEKA İNSAN MUHAKEMESİNİN YERİNİ ALAMAZ

Ancak uzmanlara göre yapay zeka teknolojisi, saldırganların Britanya’ya karşı yapmak üzere olduğu saldırıların ciddi bir suç olup olmayacağını tahmin edemeyeceği için, yapay zeka teknolojisinin insan muhakemesinin yerini alamayacağı yönünde.

Yapay zekanın istihbarat kurumlarınca yürürlüğe konulması, gizliliğe herhangi bir müdahalenin gerekli ve uygun olmasını sağlamak adına yeni yönergeler de gerektirebilir.

Raporda, “Yapay zeka, UKIC’ye devam etmekte olan sürecin verimliliğini ve etkinliğini artırmak için çok sayıda fırsat sunsa da, bu yeni olanaklar mevcut yasal düzenin ve mevzuatın çerçevesinde değerlendirilmesi gereken ek gizlilik ve insan hakları konularındaki endişeleri artırıyor.” denildi.

Endişeleri gidermenin de ulusal güvenlik toplumu için başlıca öncelik olduğu belirtildi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu