İsrail’in siber güvenliği Unna’ya emanet

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail Ulusal Siber Bürosu’nun başından, geçtiğimiz yıl sonunda ayrılan Başkan Eviatar Matania’nın yerini alacak kişiyi belirledi. İsrail’in siber savunma birimini yönetecek yeni isim Yigal Unna oldu. Daha önce İsrail istihbarat örgütü Shin Bet’in siber ve teknoloji bölümünü yöneten Unna, aynı zamanda İstihbarat Kolordusu’nda görevli idi.

Bu birimlerde siber ihtisasını diğer istihbarat araçlarıyla birleştirme noktasında deneyim kazanan Yigal Unna, aynı zamanda sahada operasyon tecrübesine de sahip.

Haziran 2017’de Unna, Ulusal Siber Güvenlik Bürosu bünyesindeki bir birime yönetici olarak atanmıştı. Netanyahu, Unna’nın siber güvenlik alanının her alanında müthiş bir deneyime sahip bir isim olduğunu ifade ederek, “Eminim Unna, karmaşık siber güvenlik zorlukları ile mücadele noktasında zengin tecrübesini buraya taşıyacaktır” dedi.

Geçtiğimiz aralık ayının başlarına Netenyahu, Ulusal Siber Güvenlik Başkanlığı ile Siber Bürosu birimlerini tek çatı altında toplamaya karar vermişti.

Unna’dan önce Ulusal Siber Bürosu Başkanı Metania ulusal siber stratejisini yaratma ve geniş sivil koordinasyon yetkisi kurma fikrine odaklanırken, Ulusal Siber Güvenlik Başkanlığı’nın 2016’dan beri başında bulunan Buki Carmeli’nin görevi ise gerçek operasyonel siber savunma üzerine çalışmaktı.

Bu iki birim işbirliği halinde daha önceleri Shin Bet tarafından yürütülen birçok siber görevi üstleniyordu. Sivil otoriteler ulusal yapıyı siber saldırılardan koruma görevini Shin Bet’ten almasına rağmen diğer birçok merci isthbarat örgütü bünyesinde kalmaya devam etti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.