disinformation

ABD’deki orman yangını sahte hesaplarca nasıl istismar edildi?

Medium.com’da yayın yapan Digital Forensic Research Lab.  blogunda Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon eyaletinde yaşanan kontrolsüz yangınlarda yalan haberin etkisini ortaya koydu. 

Oregon eyaletindeki yangınlar devam ederken Twitter ve Facebook’ta ortaya çıkan sahte hesap paylaşımları yangınları politize etti. Sahte hesaplar, yangınları sol tandanslı anti faşist örgüt Antifa’nın planladığını ve kundakçılık yaptığını iddia etti.  Bir söylenti ise olayları sağ kanat militan grup Proud Boys ile ilişkilendirdi. Sahte haberlerin yayılması başarılı, etkileri yüksek oldu.  

 TROL HESAPLAR 

Sahte hesapların yarattığı belki de en büyük sorun yetkililerin işlerini hakkıyla yapmalarına engel olmaları oldu, zira yetkililer yangınlara dahale için harcayabilecekleri enerjiyi sahte hesapların yaydığı haberleri yalanlamak ve düzeltmek için harcamak zorunda kaldı. Polis ve şerif hesapları vatandaşların söylentileri yaymamaları için uyarılarda bulundu. 

@ScarsdaleAntifa adlı Twitter hesabının kundaklamaları üstlendiği bir tweetin paylaşılması üzerine Twitter, hesabın sahte olması sebebi ile hesabı kapattı. Hesap sahibinin trollük yapan bir 4chan üyesi olduğu ortaya çıktı. Fakat tweetin ekran görüntüsü hâlâ söylentilerin kanıtı olarak paylaşılmakta.  

MUHAFAZAKAR YETKİLİLERİN PAYLAŞIMLARI

Benzer haberlerin yalnızca troll hesaplar değil, muhafazakar yetkililer tarafından paylaşılması da söylentilerin ateşlenmesinde etkili oldu. Oregon eyaleti için Cumhuriyetçi senato adayı Paul J. Romero, Douglas’ta 6 Antifa üyesinin tutuklandığını, daha fazla kişinin de peşine düşülmesi gerektiğini paylaşmış, iddia Douglas Şerifi resmi hesabı tarafından yalanlamıştı. Buna rağmen senato adayı tweet %100 doğru olmasa da silmeyi düşünmediğini CNN’e açıklamıştı. Sözü geçen paylaşım doğrudan ve dolaylı yollarla 15.000’e yakın etkleşim aldı. 

Muhafazakar aktivist Katie Daviscourt ise Molalla Polis Departmanı’nın paylaştığı ve şüpheli kişilere dikkat edilmesi gerektiğini yazdığı Facebook paylaşımını Twitter hesabında paylaşmış ve bu kişileri Antifa ile ilişkilendirmişti. Molalla Polis Departmanı’nın paylaşımlarının Antifa ile alakalı olmadığını açıklaması üzerine Daviscourt düzeltme yayınlasa da orijinal paylaşımı 3.100 kere paylaşılmışken düzeltme metni yalnızca 71 kere paylaşıldı.  

Daviscourt yine aynı yöntemle Law Enforcement Today’in bir haberini almış ve başlığına bakarak yangınların “koordineli ve planlı” olduğunu iddia etmişti. Haber kanalı bunun üzerine herhangi bir aktivist grubunu yangınlar ile ilişkilendirmediklerini, yalnızca halkı uyarma amacı güttüklerini; bundan dolayı haberin başlığını değiştirdiklerini açıkladı. 

 SAĞ ÖRGÜT DE SUÇLANDI 

Sağcı bir aktivist örgüt olan Proud Boys da yalan haberlerden nasibini aldı. Yine sahte bir Facebook paylaşımında yangınlarla alakalı olarak 5 Proud Boys üyesinin tutuklandığı iddia edilmişti. İddia Medford Polis Departmanı tarafından yalanlandı ve Facebook paylaşımı kaldırdı.  

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

  

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu