İsrailUluslararası İlişkiler

İsrail’de siber saldırılar siyasi hesaplaşmalarda mı kullanılıyor?

İsrail yönetimi, alışılmadık bir açıklama yaparak büyük bir siber saldırıyı püskürttüğünü duyurdu.

İsrail meclisinde siber savunmayla ilgili yeni bir yasa tasarısının onaylanmasının ardından, 120 kadar hedefe yönelik gerçekleşen bu saldırıya ilişkin açıklamayı alışılmadık yapan durum ise; bizzat Başbakanlık Ofisi tarafından yapılmış olması. Başbakanlık Ofisi, açıklamasında ülkedeki bilgisayar ağlarını hedef alan siber saldırılara karşı koruma sorumluluğunun Siber Savunma İdaresi’nde olduğunun da altını çizdi.

Siber saldırılar ve İsrail Başbakanlığının açıklamasını ilginç kılan bir diğer unsur ise saldırıların zamanlaması. İsrail’in Haaretz gazetesinde yer alan habere göre Başbakanlığın açıklamasından önce Şin Bet güvenlik servisi, Mossad ve İsrail ordusu genelkurmay başkan yardımcısı, bazı üst düzey güvenlik otoriteleri ile birlikte Başbakan Benjamin Netanyahu’ya bir mektup yazdı. Mektupta Siber Güvenlik İdaresi’ne verilen “sayısız sorumluluğun, İsrail’e yönelik siber saldırıları püskürtme kabiliyetine engel olacağı” dile getirildi.

Başbakanlık açıklamasında Siber Güvenlik İdaresi’nin son günlerde İsrail’e yönelik büyük çaplı planlanmış bir siber saldırıyı ortaya çıkardığı kaydedildi. Bu analiz, saldırganların kullanmış olabileceği araçlara da uygulandı. Saldırı, meşru bir kurumu taklit ederek gerçekleştirildi, ancak Siber Güvenlik İdaresi herhangi bir isim vermedi.

Saldırıda kullanılan virüslü e-postaların bir akademik kurumun ve özel bir şirketin sunucularından gönderildiği ortaya çıktı ve bu e-postalar, 120 İsrail kurumuna, devlet dairelerine ve bireylere gönderildi. Saldırganlar, Microsoft Word’deki bir güvenlik açığından yararlanmaya çalıştı.

İlgili haber >> “Siber kabiliyetler fiziksel kabiliyetleri güçlendirir”

Microsoft, bu soruna karşı savunma yapmak için bir güvenlik güncelleştirmesi yayınladı. Siber Güvenlik İdaresi de tavsiyelerinin, mümkün olan en kısa sürede uygulanmasını öneriyor.

Netanyahu’ya gönderdikleri mektupta, üst düzey savunma yetkilileri, kendisinden Siber Güvenlik İdaresi’ne yeni yetkiler veren tasarının yasalaşmasının durdurulmasını ve yeni bir formül bulunmasını istiyor.

Mektupta “Yasa tasarısı, amacı açıkça tanımlanmamış olan Siber Güvenlik İdaresi’ne kapsamlı güçler sağlamayı amaçlıyor ve siber alandaki temel güvenlik faaliyetlerine ciddi biçimde zarar verebilir” deniliyor. Mektupta Şin Bet güvenlik servisinin Başkanı Nadav Argaman, Mossad şefi Yossi Cohen, İsrail Ordu Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan ve Savunma Bakanlığı Genel Müdürü Udi Adam’ın imzası bulunuyor.

İlgili haber >> İsrail’de siber güvenlik lise müfredatına girdi

Tasarı, iki yıl önce kabinenin kurduğu Siber Güvenlik İdaresi’nin faaliyetlerini düzenlemeyi amaçlıyor. Siber Güvenlik İdaresi Başkanı Buky Carmeli ise yeni yasanın odağında, siber saldırıları önlemelerinde ve siber güvenlik ve acil durum yönetimi konularında düzenlemeler yapmalarında yardım etmek için binlerce kurum, şirket ve devlet dairesine bir koruma kılavuzu sağlamak olduğunu savunuyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu