İsrailUluslararası İlişkiler

İsrail Siber Biriminin lideri General Rozen: “Siber kabiliyetler fiziksel kabiliyetleri güçlendirir”

Yeni bir mücadele alanının gündemde yer edinmeye başlamasıyla belli başlı ülkeler dikkatlerini ‘siber mücadele’ yöntemlerine vermiş durumda. İsrailli haber sitesi ‘Ynetnews.com’ un siber savunma birimi lideri Yaron Rozen ile yaptığı röportajda bu yeni harekat alanıyla ilgili yetkililerin bakış açısına ışık tutuyor.

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin(IDF) yeni bölüğü ‘Siber Birim’, hava savunma sistemlerini bloke etmeyi hedefleyen, tankları bozabilecek güce sahip ve giderek büyüyen dijital tehditlere karşı sürekli alarmda.

IDF Siber Birimi’nin başındaki isim Tuğgeneral Yaron Rozen, İsrail’in bir an önce bu alanda stratejik hazırlık yapması gerektiğini belirtirken, bu küresel fenomenin geleceği nasıl şekillendireceği bilinmediğinden değişimi yakalamanın şart olduğunu ekledi. “Siber alan yerleşik dünya düzenini yok sayıyor: Kuralları ve sınırları yok! Bu yeni küresel oyunun parçası olan İsrail, diğer ülkelerin de siber savaş kabiliyetiyle öne geçilebileceğini kavramaya başladıklarının farkında” diye konuştu.

İlgili yazı >> İsrail siber gücünün arkasındaki hayalet beyin: Eviatar Matania

Rozen’in siber dünyadaki asimetriyi dikkat çektiği ifadeleri aslında İran’ın son zamanlarda siber operasyon yapma kabiliyetindeki artışın İsrail tarafından yakından izlendiği mesajı olarak yorumlandı.

Rozen’in bütün bu uyarılarla, başta ABD başkanlık seçimlerinde Rusya’nın tartışılan rolü ve gündemdeki jeopolitik etkiye sahip diğer gelişmelere işaret ettiği apaçık: “Bu bir bilgi savaşı, hassas bilgileri ele geçirmek artık çok daha kritik. Ya bir gün IŞİD, İsrailli bir sivilin sunucusunu ele geçirerek bir terör saldırısı yaparsa?”

Peki neden kimyasal silahlarla ilgili ulusal anlaşmalar bu tür saldırılar için de yok? “Bu tamamen sivil dünyaya ait, orduya değil; Kyoto Protokolü’nün imzalanmasının ne kadar sürdüğüne bakın, ‘siber uluslar’ da sadece devletlerden oluşmaz, Google, Facebook ve Kaspersky gibi dev uluslararası şirketleri içinde barındırır.

İlgili haber >> İsrail siber askerlerine Pokemno temalı eğitim

Siber savunmanın yalnızca ‘reaktif’ değil arada ‘aktif’ olarak da yürütülmesi gerektiğini söyleyen Rozen, ‘kinetik gerçeklik’ olarak tarif ettiği kesintisiz operasyonel siber aktivitenin bir AVM’yi korumaktan çok daha farklı olduğunu ifade ediyor. Yine de teknolojik güç olan İsrail’in her şeyin ‘siber’ olduğu bu ortamda dikkatli olması gerektiğini belirtiyor: “Eğer eviniz camdan inşa edilmişse önceliğiniz o eve taş gelmemesi olmalıdır.”

IDF Siber Birimi’nin baş ağrıları, ordunun mücadele sistemlerinin tümünün dijital ortama geçirilmesiyle başladı. Ancak Rozen o kadar tedirgin görünmüyor: “Sanal ortamda her şey mümkün olsa da IDF’in operasyon sistemleri gizliliği kolayca bozulmayacak şekilde tasarlandı. Buna ihtimal vermiyoruz.”

İlgili haber >> İsrail Siber Büro Başkanı: Siber güvenlik yeni sınırları keşfetmemizi sağlayacak

Bir ülkeyi paralize etmek için geniş çaplı bir siber operasyon yapılamaz mı? “Siber kabiliyetler fiziksel kabiliyetleri güçlendirir. Bir ülkenin aydınlatma sistemlerini kapatabilirsiniz ancak bu bir ülkenin egemenliğine yapılmış bir saldırı olarak kabul edilmez. Dolayısıyla savaş sebebi de sayılmaz ki zaten siber saldırılarda kim kime savaş ilan edebilir?” Terör örgütlerinin de bu boşluğu iyi kullanabileceğinin farkında olan Rozen, İran’ın uzantısı olarak tanımladığı Hizbullah’ın da çoktan bu alana yatırım yaptığını iddia ediyor. Ancak siber dünyanın bu bilinmezliğine karşın ileride suçlu teşhisinin de yapılmasının mümkün olduğunu söylüyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu