İran

İran muhalefeti hacktivism’i keşfetti: Hapishane kameralarından sonra ulusal kanal da hacklendi

İran muhalefeti hacktivism'i keşfetti: Hapishane kameralarından sonra ulusal kanal da hacklendiAli’nin Adaleti adıyla bilinen bir hacktivist grup, hafta başlarında rejim karşıtı bir mesaj yayınlamak üzere İran İslam Cumhuriyeti Kanalının (IRIB) web akışını ele geçirdi. 1 Şubat Salı günü gerçekleşen olayda, tehdit aktörleri IRIB’in web tabanlı TV ve radyo yayın platformu Telewebion’u hedef aldı.

Ali’nin Adaleti grubu, İran-BAE futbol maçının canlı yayını sırasında internet akışını ele geçirdi ve halkı 1979 Devrimi’nin her yıl 1 Şubat ile 11 Şubat arası 11 günlük kutlamasında Hamaney rejimine karşı ayaklanmaya çağıran 50 saniyelik kısa bir video yayımladı.

Mesaj, Telewebion platformu kontrolü yeniden ele geçirene dek birkaç saat boyunca çeşitli aralıklarla tekrarlandı. Platform, günün ilerleyen saatlerinde yaşanan saldırıyı kabul açıklayan bir tweet attı.

IRIB YAYINI DAHA ÖNCE DE HACKLENMİŞTİ

Söz konusu saldırı yalnızca web akışını kesintiye uğrattı ancak geçen hafta da IRIB yayından hacker saldırısı nedeniyle aksamalar yaşanmıştı. 27 Ocak’ta, kimliği belirsiz bir grup hackerın, ülkenin Hamaney muhalifi Mücahit Halk Örgütü’nün liderleri olan Maryam ve Mesud Rajavi’nin fotoğraflarını göstermek amacıyla IRIB TV’nin sinyalini yaklaşık 10 saniye boyunca ele geçirmişti. Sinyal üzerindeki yaklaşık 10 saniyelik kontrol kaybı esnasında “Rajavi’ye selam, Hamaney’e ölüm!” diyen bir ses duyulmuştu.

İran’da benzin istasyonlarına siber saldırı

Telewebion’un hacklenmesinden önce, Ali’nin Adaleti grubu daha önce Tahran’da İran’ın siyasi mahkumlarını tuttuğu bir hapishane olan Evin’in dâhili CCTV sistemini hacklemiş ve geçen yıl Ağustos ayında da yoğun mahkum istismarını gösteren videoları sızdırmıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu