İran

İran, ulusal ‘bug bounty’ yarışması düzenleyecek

İran yazılım ve uygulama geliştirmede kullanılan kaynak kodu olarak bilinen code base (kod tabanı) temizliği için ulusal düzeyde bir bug bounty programı için kolları sıvadı.

İran hükümeti, şirketlerin ve kuruluşların yazılımlarında bulunan zafiyetlerin tespitini yaptırmak amacı ile başlattığı ödüllü siber güvenlik programları olan bug bounty başlattığını bir ilan ile duyurdu. Yarışmayı düzenlemeye aday şirketlerden teklif bekleyen hükümet, duyuruyu ‘bug bounty final edition’ şeklindeki İngilizce bir başlıkla yayınladı. Hükümet, programı teslim edeceği ‘hizmet sağlayıcı’ şirketin kritik altyapı saldırıları gibi hassas konulara odaklı bug bounty programı düzenleme yetkinliğine sahip olmasını bekliyor. 

STUXNET’İN HEDEFİ OLMUŞTU

İran’ın neden bu yola başvurduğunu tahmin etmek zor değil. Sahip olduğu nükleer programının ABD ve İsrail tarafından sekteye uğratılması amacıyla kullanılan solucan yazılım Stuxnet’in hedefi olması en büyük neden. Suudi Arabistan ile İran arasında yıllardır süren yetki savaşı da bir diğer etken. İran ayrıca yalan haberler yaymak ve seçmenlere tehdit içerikli e-postalar göndermek suretiyle son ABD seçimlerine müdahale etmekle itham ediliyor.

İranlı hackerlar İsrail su şebekesine siber saldırı düzenledi

 

DEVLETLERDEN GELECEK SALDIRILARA KARŞI HAZIRLIKLI OLMAK İSTİYOR

Öte yandan e-devlet hizmetleri de sunan İran, bu nedenle hem suçlulardan hem de çeşitli devletlerden gelecek olası saldırılara karşı güvende hissetmek istiyor. 

ABD Hazine Bakanlığı’nın İran’a yönelik yaptırımlarla ilgili sıkça sorulan sorulara verdiği cevapta ise İranlılar arasında güvenli iletişimi kolaylaştırmak için tasarlanan yazılımların bir lisansla ihraç edilebileceğini belirtilirken, diğer yazılım ihracatlarına yönelik getirilen kapsamlı yasaklardan da bahsediliyor. Teknoloji haberleri sitesi The Register’da, bu düzenlemelerin bug bounty hizmet sağlayıcısının işini oldukça zorlaştıracağı değerlendirmesi yer aldı. Yaptırımlar İran hükümetiyle anlaşmayı engellediğinden, olası bir bug bounty programına katılmak riskli görünüyor. 

İran, zaman zaman diğer ülkeler tarafından düzenlenen bug bounty programlarını kazanan güçlü bir siber topluluğa sahip. 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu