İran

Bahreyn milli petrol şirketine ‘Aramco’ benzeri saldırı: Olağan şüpheli İran

İran devletine bağlı hackerların siber alandaki Amerikan çıkarlarını hedef almaya başladıklarına dair haberler gelirken, Bahreyn’in milli petrol şirketinin de siber saldırıya uğradığı açıklandı.

Siliconangle.com sitesinin haberine göre, İran devletinin desteğini aldığı düşünülen hackerlar, Bahreyn devletine ait Bapco şirketine girdiği sistemdeki tüm verileri silen bir kötücül yazılım olan Dustman ile saldırdı.

Dustman geçtiğimiz aylarda Suudi Arabistan Siber Güvenlik Otoritesi tarafından tespit edilmişti. Kötücül yazılımın bulunduğu Bahreyn şirketinin sistemlerinde kalıcı bir hasar vermeden etkisiz hale getirildiği açıklandı.

 

 

SALDIRI ARAMCO’YU HATIRLATTI

İranlı hackerlar 2012 yılında da Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco’yu hedef alan bir saldırı gerçekleştirmiş binlerce bilgisayardaki veriler kalıcı olarak silinirken petrol üretiminden herhangi bir aksaklık yaşanmamıştı.

Saudi Aramco’yu vuran İran’ı caydırmak için siber saldırı seçeneği masada: Stuxnet 2.0 mı geliyor?

Saldırı sonrasında sistemin eski haline gelmesi neredeyse 6 boyunca yapılan çalışmalarla mümkün olmuştu. Aramco saldırısından ders çıkartan Bahreyn’in benzer bir saldırı karşısında büyük bir zarar görmediği yorumları yapılıyor.

Aramco halkı arzından belirli bir süre önce Yemen’den kalkan drone’lar ile vurulmuştu. Saldırının arkasında İran destekli grupların olduğu öne sürülmüştü.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: