İran

İran’da ‘internet kesintisinden’ sorumlu bakana Amerikan yaptırımı

Cahromi, kabinedeki en genç bakan olarak gelecekteki cumhurbaşkanı adayları arasında sayılıyor.

İran’da devam eden hükümet karşıtı protestoların yayılmasını engellemek için internete erişimine engel getirilmesi ardından ABD, İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azari Cahromi’ye yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Cahromi’nin ABD içindeki mal varlıkları dondurulacak ve bakanın Amerikan vatandaşları ve kurumlarıyla iş yapması kısıtlanacak.

Karara tepki gösteren İranlı bakan, ABD’yi ekonomik terörizm yapmakla suçlayarak “ABD’nin İran’ın gelişiminin önüne geçmesine izin vermeyeceğim!” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İranlı bakana uygulanan yaptırımın arkasında internet erişimine sınırlama getirme ve mesajlaşma uygulamalarının engellemesiyle İranlıların dış dünya ile bağlantılarının kesilmesi olduğunu açıkladı.

İranlı siber saldırganlar Türk düşünce kuruluşu SETA’yı hedef almış

İran’da geçen hafta ülkenin geneline yayılmaya başlayan protestolar sırasında göstericilerin olaylarla ilgili paylaşım yapmasını önlemek için ülkede internet erişimine engelleme getirilmişti. Benzin fiyatlarına gelen yüzde ellilik zammın ardından sokaklara çıkan İranlı protestocular ülke yönetimindeki siyasetçilerin istifa etmesini talep ediyor. ABD’nin 2015 yılında imzalanan Nükleer Antlaşmadan çekilmesi ve yeniden yaptırım uygulamasının ardından ülkede ekonomik sıkıntılar artmaya başlamıştı.

ABD, siber saldırıyla İran’ın kritik veri tabanını sildi

Perşembe günü, İran medyasında çıkan haberlere göre, internetin kapatılmasına karar veren Ulusal Güvenlik Konseyi internet erişimine ülkenin bazı bölgelerinde aşamalı olarak yeniden izin verdi. Bakan Cahromi, yerel medyaya verdiği röportajlarda internet kesintisinin kararını kendinin almadığını Konsey’in kararı olduğunu vurgulamıştı. Cahromi, kabinedeki en genç bakan olarak gelecekteki cumhurbaşkanı adayları arasında sayılıyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu