İranUluslararası İlişkiler

İran, Venezuela ordusuna siber propoganda ve istihbarat dersi veriyor

Venezuela üzerindeki askeri etkisini artırmayı hedefleyen İran bu kez de Venezuela askeri personeline propaganda ve iç savaş konularında eğitim veriyor. Venezuela Dış ilişkiler Temsilcisi Julio Borges, Nicolás Maduro yönetiminin Venezuela ordusu ile siviller arasındaki iletişimi daha fazla kontrol altında tutmak istediğini bildirdi. Borges, İranlı askeri danışmaların Venezuela Ulusal Silahlı Kuvvetleri (FANB) için propaganda ve devam eden iç savaşa ilişkin eğitimler düzenlediği konusunda bilgi sahibi olduklarını açıkladı. Borges, bunun Küba’nın halihazırda FANB’nin çeşitli komutalarının haberleşme ağı üzerinde kontrol sahibi olmak için gösterdiği çabaların bir parçası olduğunu ifade etti.

Bu adımla, İran Küba’nın Maduro’yu istihbarat konularında Venezuelalıları daha fazla sansürlemesi ve casusluk ve baskı içeren daha fazla mekanizmayı hayata geçirmesi noktasında destekleme faaliyetlerine katılmış oldu.

İran’ın kendi gemisini vurmasının ardından Hürmüz Limanı’ndaki stratejik limana siber saldırı düzenlendi

Venezuela’da İran’a ait istihbarat operasyon merkezi

Borges’ın iddiası şaşırtıcı değil. Zira mayıs ayında Maduro yönetiminin İran’ın yardımı ile hava ve deniz istihbaratını izlemek üzere Venezuela’nın kuzeyinde bir operasyon merkezi kurduğu haberleri açığa çıkmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Komiseri Iván Simonovis, operasyon merkezinin Venezuela’nın kuzeybatısındaki Falcon eyaletindeki Cape San Roman’da yer alacağını açıkladı.

Karakas ve Tahran, istihbarat servislerinden, askeri teknisyenlere, yakıt sevkiyatlarından yeni bir süpermarket kurulmasına kadar geniş bir alanda iş birliği yapılan yirmi yıllık bir ittifakın tarafları.

Venezuela’da İran’a ait ilk süpermarketin kurulmasının yanı sıra, İranlı teknisyenler Maduro’ya askeri uçakların ıslahı ve geri kazanılması konusunda da destek veriyor. Ayrıca, Venezuela’da casusluk operasyonlarının yürütüldüğü bir merkez kurulması yönünde girişimler olduğu da iddia edildi.

Dünyanın en büyük trol ordusu

Nicolás Maduro yönetimi, Venezuela’yı en büyük trol ordusunun yer aldığı ülke haline getirmiş durumda. Rejimi desteklemek için kamuoyunun dezenformasyonuna ve manipülasyonuna adanmış en az 500 kişi bulunmakta.

Amerikan Siber Komutanlığı Putin’in trol fabrikasını vurdu

Oxford Üniversitesi tarafında yapılan araştırmalara göre, birçok otoriter yönetimde siber propaganda bir bilgi kontrolü aracı haline gelmiş durumda.  Bu, stratejik olarak gözetim, sansür ve şiddet içeren tehditlerle birlikte kullanılıyor.

Raporda ayrıca sosyal medya platformları Twitter ve Facebook’un Venezuela’yı dezenformasyon yayan devlet destekli manipülasyon operasyonlarına sahip yedi ülkeden biri olarak listelediği vurgulandı. Listede ayrıca Çin, Hindistan, İran, Pakistan, Rusya ve Suudi Arabistan da bulunuyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: