İran

İran “siber savunma kalkanı” geliştirdi

ABD’nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından iki taraf arasındaki siber çekişmenin seyri merak edilirken Tahran cephesinden önemli bir hamle geldi.

İran Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Azari Cahromi yaptığı açıklamada, ülkenin kritik altyapılarını hedef alan siber saldırıları durdurabilecek bir ‘siber savunma kalkanı’ geliştirdiklerini açıkladı.

Bakan ‘İranlı genç bilim insanlarının’ nükleer santrallerin de içinde bulunduğu tesislerin çalışmasını sabote etmek amacıyla geliştirilen kötücül yazılımları durduracak bir ‘siber savunma kalkanını’ başarıyla test ettiğini söyledi.

HAMANEY’İN ÇAĞRISININ ARDINDAN GELDİ

Siber Savunma Kalkanını açıklamasının, İran Dini Lideri Ayetullah Hamaney’in 28 Nisan’da yaptığı siber alanın güvenliğini sağlamak için gerekli adımların atılmasının önemi üzerinde durduğu konuşmasının ardından gelmesi dikkat çekti.

Bakan Cahromi, öncesinde İran kaynaklı mobil uygulamaların da Apple telefonlarda kullanılmayacağı kararı almıştı. Medyaya sızan bilgilere göre de, Ulusal Sanal Alan Merkezi bünyesinde bir sene önce siber tehditlerle nasıl mücadele edileceğine dair senaryolar üreten bir çalışma grubu kurulmuştu.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: