KüreselSektörel

Japonya, Huawei’yi alt edebilecek global bir şirket kuruyor

Japonya’nın en önemli telekomünikasyon şirketi, Huawei’nin yerine geçebilecek bir telekom/donanım şirketinin 600 milyon dolarlık hissesini satın alıyor.

NTT, Japonya merkezli bir telekomünikasyon şirketi olup, gelir açısından dünyadaki üçüncü büyük telekomünikasyon şirketidir. Şirketin merkezi Tokyo’nun Chiyoda semtinde yer alıyor. NTT 5G ağları için donanımlar yapıyor.

ABD-ÇİN İLİŞKİLERİ KÖTÜLEŞMEYE DEVAM EDECEK

Trump yönetimi Huawei’in ABD müttefiklerine 5G desteği sağlama konusundaki engelleme kampanyalarına devam ediyor. Huawei dışında iki 5G donanımı sağlayıcısı ise Ericsson ve Nokia.

NTT’den Jun Sawada Huawei’nin bugünkü koşulları Japonlara uluslararası piyasada etkin olabilmesi için bir fırsat veriyor dedi. ‘’Yüksek ihtimalle Çin-ABD ilişkisi kötüleşmeye devam edecek.’’ Bu uluslararası ilişkiler ortamında bir lidere dönüşmemiz gerekiyor.’’ ABD yetkilileri buna ek olarak Huawei’nin işlevini kesebilecek ABD’li şirketlerin birleşmesi konusundaki fikirlerini dile getiriyor.

HEDEF 2030 YILINA KADAR %20’LİK PAYA ULAŞMAK

ABD ordusunun müttefiki olan Japonya’daki firmalar, dünya genelindeki telekomünikasyon pazarında çok küçük bir paya sahip. Huawei bu pazarın %30’unu elinde tutuyor. Ericsson %27, Nokia %22, NEC ve Fujitsu Ltd. ise %1’den daha düşük. NEC ve NTT’nin planları ise 2030 yılına kadar bu alanda %20’lik bir paya ulaşmak. Mevcut güçlü ekonomilerden yararlanan şirketlerin 5G pazarına hakim olduğunu söyleyen Sawada ‘’Bunu konu üzerinde düşünmeliyiz’’ dedi.

Fuji Chimera Analiz Enstitüsü’nün şubat ayında yayınladığı bir rapora göre, baz istasyonları için dünya çapındaki pazarın 2025 yılına kadar yaklaşık 105 milyar dolar değerinde olması ve 2018’deki piyasa ölçümlerini üçe katlaması bekleniyor.

ABD MÜTTEFİKLERİ HUAWEİ İLE OLAN İLİŞKİLERİNİ YAVAŞ YAVAŞ SONLANDIRIYOR

ABD, müttefiklerini Çinli 5G ekipmanlarından arındırmak istiyor. Japon yetkililer 2018 yılında Huawei ve ZTE Corp.’la resmi sözleşmelerini sonlandırmıştı. Japon operatörler ise bu duruma hızlıca adapte oldu.

Ocak ayında Birleşik Krallık Trump yönetimine karşı gelerek, Huawei ile 5G altyapısı sağlaması için iş birliği sağlamıştı. Ancak ABD’nin Huawei’ye olan yaptırımları İngiltere’nin bu iş birliğinin sonlandırmasına neden oldu.

ABD-İngiltere arasında ‘Huawei anlaşmazlığı’: Johnson’dan ‘alternatif’ tepkisi

GÜVENİLİR DEVLETLERLE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE OLMALIYIZ

NTT’den Sawada ‘’NEC ve NTT tamamıyla yeni ve gelişime açık bir sistem inşa etmek için güvenilir devletlere ve yatırımcılarla iş birliği yapmamız gerekiyor’’ dedi. NEC’in başı Takashi Niino ise ‘’Bunun gerçekten son şansımız olduğunu hissediyoruz’’ dedi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: