Amerikan Siber Komutanlığı Putin’in trol fabrikasını vurdu

ABD ve Rusya arasında 2016 başkanlık seçimleriyle tırmanışa geçen siber çatışmada perde gerisinde kalmış çok önemli bir olay Washington Post gazetesinin haberiyle ortaya çıktı.

Habere göre, geçen sene ABD’de yapılan ara seçimler sırasında Rusya’nın trol fabrikası olarak bilinen -Internet Research Agency- IRA’nın internet erişimi ABD Siber Komutanlık tarafından yapılan operasyonla kesildi.

2016 seçimleri sırasında gerek yalan haber üreterek gerekse sosyal medya üzerinden seçmen davranışlarını şekillendirmeye yönelik çalışmalarıyla bilinen devlet destekli IRA’ya yapılan saldırı ABD’nin siber saldırıları sadece hukuki zeminde değil sahada da karşılıksız bırakmayacağına dair bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Geçtiğimiz yılın ağustos ayında ABD Adalet Bakanlığı aralarında Rusya’nın askeri istihbarat örgütü GRU elemanlarının da bulunduğu 12 Rus hakkında iddianame hazırlamış ve yaptırım başlatmıştı.

İlk Operasyonel Hamle

Gazeteye bilgi veren devlet yetkililerine göre, IRA’ya yapılan saldırı Rusya’nın seçime müdahale gayretlerine karşılık olarak verilen ilk operasyonel hamle. IRA’nın internetini kesen saldırıyı Siber Komutanlık düzenlerken, istihbari bilginin NSA tarafından sağlandığı öğrenildi. Siber Komutanlık ve NSA Paul Nakosene tarafından yönetiliyor.

ABD saldırısının arkasında Trump’ın geçen sene imzaladığı Komutanlığa ofansif saldırı yetkisi veren başkanlık genelgesi olduğu düşünülüyor.

Saldırının 2018’de yapılan ara seçimleri siber müdahalelerden korumak için kurulan ve içinde Dışişleri ve Adalet bakanlıkları ile FBI’dan yetkililerin de bulunduğu 75-80 kişilik grubun hazırladığı stratejinin bir parçası olduğu ifade edildi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.