İngiltere

Siber sigorta poliçesi yaptırmada İngiliz şirketler birinci sırada

İngiltere merkezli şirketlerin siber sigorta poliçesi yaptırma noktasında küresel anlamda hızla öne geçtiği belirtiliyor.

Siber saldırılar dünya çapında hem bireysel hem de şirketler ve devletler düzeyinde, çağın yeni ve oldukça önemli bir tehdit unsuru haline gelirken, şirketler de önlem alma noktasında boş durmuyor.

İngiltere merkezli şirketlerin siber sigortalı olma noktasında küresel anlamda hızla öne geçtiği belirtiliyor. Araştırma şirketi Ovum tarafından yayınlanan bir rapora göre İngiltere merkezli şirketler siber saldırılara karşı sigortalanma konusunda oldukça duyarlı ve nispeten azı tam kapsamlı sigorta yaptırmış olmasına rağmen İngiltere yine de küresel anlamda bu alanda öncü konumunda.

Tahmine dayalı analiz şirketi FICO tarafından Ovum’a yaptırılan araştırmada, İngiltere, ABD, Kanada, Brezilya, Meksika, Almanya, Hindistan, Finlandiya, Norveç, İsveç ve Güney Afrika’da çoğunluğu bilişim alanında olmak üzere 500 kıdemli yönetici ile anket çalışması gerçekleştirildi.

Araştırmanın sonuçlarına göre, İngiltere’deki firmaların yüzde 90’ı siber tehditleri azaltmak için bir şekilde sigortalı olma yoluna gitmiş. Bu oran diğer ülkelerde ortalama olarak yüzde 76. Bu da İngiltere’nin siber saldırılara karşı sigortalı olma noktasında daha ileri bir seviyede olduğunu gösteriyor.

Telekomünikasyon Şirketleri Önde Gidiyor

Araştırmaya göre sigortalı olmama noktasında telekomünikasyon şirketleri yüzde 17’lik bir oranla önde görünüyor. Finans firmalarında ise sigortalı olmama oranı sadece yüzde 5.

Araştırma ayrıca İngiltere’deki firmaların siber sigortalı olma konusunda geçtiğimiz yıldan bu yana kaydettiği ilerlemeyi de gözler önüne seriyor. Nitekim geçen yılki araştırmanın sonuçları İngiltere merkezli firmaların sadece yüzde 69’unun siber sigorta yaptırdığını ortaya koyuyordu. Bununla birlikte İngiliz kuruluşlarının sadece yüzde 38’i bütün riskleri içeren tam kapsamlı sigorta yaptırmış durumda.

Ovum’da araştırma direktörü olarak görev yapan Maxine Holt, sonuçları şu şekilde yorumluyor: “Siber sigortalı olma noktasında İngiltereli firmalar iyi bir performans sergiliyor olsalar da, kapsamlı bir sigortaya sahip olanların oranının yüzde 40’tan az olması, bu firmaların güvenlik konusundaki durumunun daha geniş bir perspektiften olması gerektiğine dair hala bir yol olduğunu gösteriyor.”

Olumlu Bir Eğilim

Holt şöyle devam ediyor: “Bu aynı zamanda şirketlerin güvenlik durumlarının sigortacıların kapsamlı bir şekilde ele almaya hazır olmadığı bir noktada olduğunu gösteriyor da olabilir. Ancak buradaki pozitif durumu gözden kaçırmamalıyız. Neticede İngiltere’deki kuruluşların yüzde 90’ı kısmen de olsa sigortaya gereksinim duyarak siber güvenliğe verdikleri önemi artırmışlardır.”

Siber sigorta, sihirli değnek sayılmadığı sürece sektör için olumlu bir eğilim olarak kabul edilmekte.  Politikaların çoğu temel olarak iyi bir güvenlik uygulamasına ihtiyaç duyduğundan, sigorta kapsamının genişlemesinin bu alanda iyileşmeler sağlayacağı düşünülmekte.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: