Uluslararası İlişkiler

Siber saldırılar iş dünyasının bir numaralı riski haline geldi

John Drzik

The World Economic Forum (Dünya Ekonomik Forumu) tarafından hazırlanan rapora göre iş insanlarını en çok siber saldırılar endişelendiriyor.

140 ülkeden 12 bin 548 yöneticinin katılımıyla hazırlanan “İş Dünyası İçin Bölgesel Riskler Raporu” çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Çalışma kapsamında katılımcılardan,  “önümüzdeki 10 yıl içerisinde ülkelerinde iş dünyası açısından en büyük endişe kaynağı olacağına inandıkları beş küresel riski” seçmeleri istendi. Söz konusu listede terör saldırıları, aşırı hava olayları, devletlerin batması ve krizin de bulunduğu 30 risk yer aldı.

Siber saldırıları risk olarak gören bölgeler artışa geçti!

Rapora göre siber saldırıların Avrupa, Doğu Asya ve Pasifik ile Kuzey Amerika bölgelerinde bir numaralı risk olarak görüldüğü ortaya çıktı. Bu durumun da teknolojik risklerle ilgili endişelerin artığının en önemli göstergesi olarak ortaya çıktığı belirtildi. Yine yürütülen çalışmalara göre siber saldırılar 2017 yılında Doğu Asya ve Pasifik ile Kuzey Amerika’da, 2016 yılında ise yalnızca Kuzey Amerika’da en önemli risk kategorisinde gösterildiği ifade edildi.

 “Siber saldırılar, iş dünyası açısından bir numaralı risk haline geldi”

Siber saldırıların küresel GSYİH’in %50’sini oluşturan pazarlarda iş dünyası açısından bir numaralı risk haline geldiğine dikkat çeken Zurich Insurance Group Küresel Siber Risk Başkanı ve Dünya Ekonomik Forumu Küresel Siber Güvenlik Geleceği Konseyi Üyesi Lori Bailey de “Bu durum, yüksek düzeyde bağlantılı bir dijital ekonomide geleceğe güvenle bakabilmek için hükümetlerin ve şirketlerin siber güvenliği güçlendirmeleri gerektiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Marsh Küresel Risk ve Dijital Başkanı John Drzik ise, şu açıklamaları yaptı:

“Gelişmiş ülkelerde geniş çaplı siber saldırılar yöneticiler açısından bir numaralı sorun olarak belirtilirken, gelişmekte olan pazarlarda ulusal yönetimlerden kaynaklanan sorunların yaratacağı sonuçlarla ilgili endişelerin artığına tanık oluyoruz. Halihazırda vergilerin ve yaptırımların artmasına yol açan ve gelecekte kamulaştırma veya politik şiddet tehdidini artırabileceği öngörülen jeopolitik sürtüşmeler de tüm dünyada endişe yaratıyor.”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: