NATO’nun ilk kadın siber direktörü gitti; yerine Estonyalı albay geldi

Albay Jaak Tarien

Albay Jaak Tarien, Estonya merkezli NATO Müşterek Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi’nin (CCDCOE) direktörlüğüne getirildi. 6 yıl boyunca Estonya Hava Kuvvetleri Komutanlığını yapan Albay Tarien, 1 Eylül 2018 tarihi itibariyle yeni görevine başlayacak.

Merkezin şu anki direktörü Merle Maigre ise eylül ayı itibariyle Estonyalı siber güvenlik şirketi CybExer’de görev alacak. Ağustos 2012-Haziran 2018 tarihleri arasında Estonya Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevinde bulunan Tarien, ABD Hava Kuvvetleri Akademisi mezunu. Yüksek lisansını ise USAF Air Üniversitesi’ne bağlı Hava Komutanlığı ve Karargah Akademisi’nde tamamlamış bir isim.

Yakın zamanda ayrıca ABD Ulusal Savunma Üniversitesi’nde Ulusal Kaynaklar Stratejisi’nde yüksek lisansını tamamlayan Tarien, ayrıca NATO’nun Müttefik Yüksek Komutanlığı’nda (ACT)  Kurmay Subaylığı, Bölgesel Hava Sahası Gözetleme Koordinasyon Merkezi’nde başkan yardımcılığı ve Litvanya’daki BALTNET Bölgesel Hava Sahası Koordinasyon Merkezi’nde Estonya Ekibi Komutanlığı görevlerinde bulundu.

NATO Siber Savunma İşbirliği Mükemmellik Merkezi; araştırma, eğitim ve çalışmalara odaklanmış NATO onaylı bir siber savunma merkezi. Estonya merkezli uluslararası askeri kuruluş, 21 milletin oluşturduğu ve teknoloji, strateji, operasyon ve hukuk alanlarındaki uzmanlarla siber savunmaya geniş kapsamlı bakış sunan bir topluluk.

CCDCOE aynı zamanda siber operasyonlara uluslararası hukukun nasıl uygulanabileceğine dair en kapsamlı rehber niteliğinde olan Tallinn Manual 2.0’a da ev sahipliği yapıyor. Tallinn Kitapçığı, siber suçlar alanında çalışan hukuk danışmanlarının başucu kaynağı olarak kabul ediliyor.

Merkez ayrıca her yıl küresel siber savunma topluluğunun kilit konumundaki uzmanlarını ve karar vericilerinin bir araya geldiği uluslararası siber çatışma konferansına ev sahipliği yapıyor.

Merkezin sponsorluğunu Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Polonya, Slovakya, İspanya, İsveç, Türkiye, İngiltere ve ABD, Avustralya, Bulgaristan, Danimarka, Japonya, Norveç, Romanya’dan oluşan NATO üyesi ülkeler yapıyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: