İngiltere

İngiltere Dışişleri Bakanlığına “kritik” siber saldırı

İngiltere Dışişleri Bakanlığına "kritik" siber güvenlik saldırısıİngiltere Dışişleri Bakanlığı, siber saldırıya uğramasının ardından “acil durum” bildirisi yaparak güvenlik yüklenicisinden acil yardım istedi.

Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO), acil destek talebi ile sonuçlanan “ciddi bir siber güvenlik olayının” hedefi oldu. Kurum, denizaşırı ülkelerdeki 280 büyükelçilik ve yüksek komisyonlar dahil olmak üzere diplomatik ve kalkınma ofislerinde 17 bin 300 personel istihdam ediyor.

İHALE DOĞRUDAN BAE SYSTEMS APPLIED INTELLIGENCE’A VERİLDİ

İngiltere hükümeti, olayın açığa çıkmasının ardından güvenlik hizmeti almak adına ihaleye çıktı. Kesinleşen ihale bildiriminde FCDO’nun BAE Systems Applied Intelligence’a ciddi bir siber güvenlik olayına maruz kalmasının ardından 467 bin 325 pound ödediği ve konuyla ilgili daha fazla ayrıntı verilmediği bildirildi. Başka şirketlerin başvuruları değerlendirilmeden, durumun aciliyeti dolayısıyla ihale doğrudan BAE Systems Applied Intelligence’a verildi. FCDO işin aciliyeti ve kritikliği nedeniyle rekabet prosedürlerini gerçekleştirmedi. 

Kesinleşen ihale bildiriminde “Hak sahibi tedarikçi, kurumun uzun vadeli hizmet yönetimi entegratörü olarak işlev görüyor ve bu nedenle Kurumun altyapısı hakkında önemli bilgi ve anlayışa sahip kaynaklara sahip” ifadeleri yer aldı. 

İngiltere’den kritik hamle: Terör örgütlerine siber saldırı düzenleyecek

Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi (FCDO) sözcüsü ise şunları söyledi: “Güvenlik hakkında yorum yapmıyoruz, ancak potansiyel siber olayları tespit etmek ve savunmak için sistemlerimiz mevcut.”

KİMLİĞİ BELİRSİZ HACKERLAR SALDIRDI

BBC’den gelen bir rapor, kimliği belirsiz hackerların FCDO sistemlerine girdiğini, ancak daha sonra tespit edildiğini ekliyor. 

Forrester’ın baş analisti Paul McKay,” FCDO’nun bir siber saldırının hedefi olması ve şu anda içinde bulunduğumuz karmaşık jeopolitik durum göz önüne alındığında düzenli olarak hedef alınması şaşırtıcı değil” dedi ve ekledi: “İhlalin niteliği, nasıl tespit edildiği ve saldırı motivasyonunun ne olduğu hakkında fazla bir şey bilmiyoruz”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: