Yapay Zeka

Google’ın eski CEO’sundan yapay zekaya 125 milyon dolar yatırım

Google'ın eski CEO'sundan yapay zekaya 125 milyon dolar yatırımHayırseverliğiyle bilinen Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt, kurucusu olduğu vakfı Schmidt Vadeli İşlemler girişimi aracılığıyla yapay zeka araştırmalarına 125 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.

AI2050 olarak adlandırılan girişim aracılığıyla yönetilecek olan fon, yapay zeka alanında “zorlu meseleler” üzerinde çalışan akademisyenleri desteklemeyi amaçlıyor.

Schmidt yaptığı açıklamada, “Yapay zeka, insan olmanın ne anlama geldiğini yeniden düşünmemize neden olacak. Yapay zeka ile geleceğe dair bir yol çizerken, ortaya çıkabilecek istenmeyen sonuçlara hazırlanmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

YAPAY ZEKANIN SEÇİMLERE MÜDAHALESİ TAHMİN EDİLEMEZDİ

Daha önce de yapay zekanın tehlikeleri konusunda uyarılarda bulunan Schmidt, internetin ilk günlerinde hiç kimsenin sosyal medya platformlarının seçimlere müdahale etmesine ve yaşamlarımızı, görüşlerimizi ve eylemlerimizi şu anda olduğu ölçüde etkilemesini beklemediğini vurguladı. Schmidt, “Bu gibi durumlar, konuyla ilgili daha fazla hazırlıklı olmayı daha da acil hale getiriyor. Yapay zeka toplumun refahı için büyük bir güç olabilir, ancak şu anda inşa ettiğimiz yapay zekanın özünde insani çıkarlar olmalı” dedi. 

AI2050 girişiminin eş başkanlığını Schmidt ve Google’ın yeni teknoloji ve toplum başkanı James Manyika yapacak. Ödemeler önümüzdeki beş yıl içinde bireysel olarak akademisyenlere yapılacak. Berkeley Üniversitesi akademisyenleri Stuart Russell ve Rediet Abebe hibe alan ilk kişiler arasında yer alıyor. Abebe, yapay zekanın sosyoekonomik eşitsizliği ölçmeye ve azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini incelerken Russell, yapay zekanın yorumlanabilirliğini, kanıtlanabilir güvenliğini ve performansını iyileştirmek amacıyla olasılıksal programlamayı inceliyor.  

Yapay zeka gittikçe insana benziyor: Sohbet robotları depresif davranışlar sergiledi

Cambridge Üniversitesi’nden bilgisayar bilimcisi olan Jon Crowcroft, CNBC’ye paranın yapay zekayı daha sürdürülebilir hale getirmeye çalışan araştırmacıları finanse etmek için kullanılması gerektiğini söyledi ve teknoloji devlerinin çoğunun eğitilmesi çok maliyetli olan devasa yapay zeka modelleri geliştirmeye odaklandığını da sözlerine ekledi. Crowcroft, yapay zeka sistemlerini yorumlanabilir hale getirmek için daha fazla yatırım görmek istediğini söyledi. 

ÇİN YAPAY ZEKANIN SÜPER GÜCÜ OLABİLİR

Schmidt, 2018’den 2021’e kadar ABD Ulusal Yapay Zeka Komisyonu’na başkanlık etti. Geçtiğimiz Mart ayında komisyon, ABD’nin yapay zeka çağına büyük ölçüde hazırlıksız olduğunu tespit etti. 756 sayfalık bir raporda, Çin’in yakında dünyanın “Yapay zeka süper gücü” olarak ABD’nin yerini alabileceği konusunda uyardı ve bunun dikkate alınması gereken ciddi askeri sonuçları olduğunu söyledi.

Yapay zeka araştırmacıları geçtiğimiz Mart ayında CNBC’ye, teknolojinin henüz emekleme aşamasında olduğu ve bürokrasinin alandaki ilerlemeyi yavaşlatacağı için bu aşamada gelişimine katı düzenlemeler getirmenin anlamlı olmadığını söyledi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu