İngiltere

Polisler güvenlikte sınıfta kaldı, favori parolaları ortaya çıktı

İngiliz Times gazetesi, aralarında bakanların, büyükelçilerin ve üst düzey polislerin de bulunduğu on binlerce İngiliz yetkilinin internette kullandıkları parolaların, Rus bilgisayar korsanlarınca çalındığını ve satıldığını iddia etti.

Gazetenin özel haberine göre e-posta adresleri ve parolaları çalınan yetkililer arasında Eğitim Bakanı Justine Greening ile İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Greg Clark da bulunuyor.

Times, İngiliz yetkililere ait parolaların Rus bilgisayar korsanlığı sitelerinde satıldığını ya da takas edildiğini, bir süre sonra ise ücretsiz olarak paylaşıldığını yazıyor.

Gazetenin ele geçirdiği belgelere göre, verileri çalınanlar arasında bin milletvekili ve parlamento çalışanı, 7 bin polis ve binden fazla Dışişleri Bakanlığı çalışanı bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı’nın İletişim Teknolojileri departmanının başkanı da bilgileri çalınan kişiler arasında.

İlgili haber >> İngiltere alarmda: Tanrı Kraliçe’nin maillerini korusun!

Yetkililerin verileri profesyonel iletişim ağı LinkedIn ve sosyal medya ağı MySpace başta olmak üzere, daha ufak çaplı sitelerin de dahil olduğu platformlardan çalınmış.

Korsanlar hükümet hesaplarına girebilir

Güvenlik uzmanları, korsanların ellerindeki verilerle hükümet hesaplarına girebileceği uyarısında bulundu. Bu, özellikle çalınan parolaların, kişilerin profesyonel hesaplarında kullandıkları parolalarla aynı olması durumunda risk oluşturuyor.

Uzmanlar korsanların elde ettikleri kişisel bilgilerle, bilgileri çalınan kişilere şantaj yapabilecekleri uyarısında da bulunuyor. İngiltere’yi siber saldırılar karşısında korumakla görevli Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), hükümet birimlerine gerekli güvenlik rehberlerinin yeniden gönderileceğini açıkladı.

Uyarılara rağmen kolay tahmin edilebilir parolalar kullanılıyor

Times, tüm resmi uyarılara karşın, yetkililerin kolay tahmin edilebilir parolalar kullanmaya devam ettiklerini yazıyor. Örneğin bir milletvekili, seçim bölgesi ve bir sayıdan oluşan bir şifre kullanmış.

Başka bir milletvekilinin parolası ise bir akrabasının soyadı. Gazetenin ele geçirdiği belgelere göre polislerin en çok kullandığı şifreler de “police”, “password” ve “police1”.

Siber güvenlik uzmanları, özel hesaplarda kullanılan parolalarda profesyonel hesaplarda kullanılan şifrelerin mutlaka farklı olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu