Sektörel

Microsoft çalışanından Kaspersky itirafı

Antivirüs sektörünün başarılı şirketlerinden Kaspersky Lab’ın Microsoft’a karşı dava açmasının ardından Amerikalı şirketin üst düzey bir çalışanının itirafı geldi.

Microsoft’un üst düzey çalışanlarından birisi olan Rob Lefferts, Kaspersky davasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Kaspersky Lab, rakip antivirüs programlarının rekabet şansını yok ettiği ve sahip olduğu gücü kötüye kullandığı iddiaları ile AB nezdinde Microsoft’a dava açacağını duyurdu.

Lefferts, Windows 10 işletim sistemine Windows Defender eklenmesini savunarak, “Microsoft, her Windows 10 sisteminin HER ZAMAN virüslerden ve zararlı yazılımlardan korumaya sahip olduğunu müşterilerimize vaat etmek için Windows Defender Antivirus programını yaptı” dedi.

İlgili haber >> Kaspersky’den Amerikan iddialarına cevap: Siber casusluk bizim için intihar olur

1300 kelimeyi aşkın bir blog yazısı yayınlayan Lefferts, Creators güncelleştirmesi sonrasında Kaspersky gibi üçüncü parti antivirüs yazılımlarının güncellenmesi gerektiğini ve bu nedenle eski sürümlerin devre dışı bırakıldığını söyledi.

Lefferts, “Güncelleme başladığında önce antivirüs yazılımının bazı bölümlerini geçici olarak devre dışı bıraktık” dedi. Yetkili, “Yazılımın hangi sürümlerinin uyumlu ve güncellemeden sonra müşterilere nereye yönlendirileceğini belirlemek için bu işi antivirüs ortakları ile beraber yaptık” dedi.

İlgili haber >> Her 5 kişiden biri hassas bilgilerini internette paylaşıyor!

Kaspersky yetkilileri ise, Microsoft’un mevcut yazılımın uyumlu olmasını sağlamak için Windows 10’un son sürümlerini test edecek yeterli süreyi sunmadığını savunuyordu.

Kaspersky’nin bu iddialarına karşı Lefferts, Microsoft Virüs Girişimi çerçevesinde 80’den fazla bağımsız yazılım sağlayıcısı ile çalıştıklarını vurgulayarak, “Değişiklikleri belirlemek için antivirüs partnerleri ile yakın çalıştık ve Microsoft Insider Programı ve diğer test ortamları ile beta sürümleri sağladık ve Microsoft Virüs Girişimi ile teknik rehberlik verdik” dedi.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu