RusyaUluslararası İlişkiler

Rusya siber alanda neden saldırıyor?

Rusya Federasyonu, siber dünyada ilginç fakat bir o kadar da şüpheli bir yer tutar. Siber faaliyet hacmi bakımından üçüncü sırada bulunmasına rağmen (Deutsche Telekom’un bal küpü ağ verilerine göre ABD ve Çin’in ardından), Rusya’nın en gelişmiş ve en yetenekli hackerlara sahip olduğu kabul edilir.

Halk Kurtuluş Ordusu’nda binlerce hacker çalıştıran Çin hükümetinin aksine, Rus hükümetinin hackerlarla olan ilişkisi daha belirsizdir. Rusya’dan çıkan siber saldırı rotaları takip edildiğinde genellikle hackivist grup ve suç örgütleriyle bağlantı kurulur, bu da hükümete saldırının sorumluluğunu inkar payı bırakır. Fakat özellikle Rus devletinin yozlaşmış yapısı göz önüne alınırsa bu gibi bir durumun devlet tarafından hackerlara destek verildiği ihtimalini ortadan kaldırdığı söylenemez.

İLGİLİ HABER>> NEDEN RUSYA’NIN ABD’DEN FAZLA SİBER KOMANDOSU VAR

Rus kurumlarına atfedilen birçok siber saldırı göz önüne alındığında, bu saldırıların arkasındaki motivasyonunun maddi kazanç sağlama olduğu oldukça bellidir. Rus hükümetinin Rus sivil hackerlarla jeopolitik amaçlar uğruna  ortaklık kurduğu düşünülebilir. Hükümetin neden siber etkinliğe katıldığını kesin olarak bilmek mümkün olmayabilir fakat  Rus yetkililerin siber savaşları jeopolitik  hedeflere ulaşmada oldukça etkili bir araç olarak gördüğü rahatlıkla öne sürülebilir.

Rus hükümetinin siber alanı, siyasi bölge olarak kullanmak istemesi yeni değildir. 2008 Rus-Gürcü savaşı sırasında Rus hükümeti tarafından düzenlendiği iddaa edilen siber saldırılar bazıları tarafından ilk siber savaş olarak kabul edilir. Savaş sonrası analizleri, Rus hükümetinin saldırıları gerçekleştirmek için suç örgütleri de dahil olmak üzere geniş bir siber gücü kullandığını öne sürmektedir. Savaş sırasındaki saldırıların hedefleri, saldırganların Rusya askeri gücü ile senkronizasyonu ele alındığında, bu hackerların bağımsız hareket ettiğini düşünmek biraz zor.

İLGİLİ HABER>> 2008’DE BAKÜ CEYHAN’A SİBER SALDIRI DÜZENLENDİ

Aralık ayında Alman Federal Bilişim Teknolojisi Güvenliği Dairesi (BSI) bir çelik işletmesinde sistemlerin anormal şekilde kapanmasıyla sonuçlanan bir siber saldırının gerçekleştirildiğini açıkladı. BSI, hackerların oldukça yetenekli olduğunu, ayrıca ağın güvenliği ve bu tür saldırıları önlemek için tasarlanmış özel yazılım hakkında oldukça bilgi sahibi olduklarını açıkladı. Saldırılardan sorumlu olan tarafları kesin olarak tespit etmek zor fakat Almanya ve Ukrayna arasındaki diplomatik görüşmelerle zamanlaması saldırının Rus Hükümeti tarafından planlandığını işaret ediyor.

İLGİLİ HABER >> ALMANYA’NIN YENİ SİBER GÜVENLİK YASASI CAN YAKACAK

Son zamanlarda, Alman  Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Ukrayna Başbakanı Arsney Yatseniuk arasında planlanan buluşmayla üstüste gelen Alman hükümeti web sitelerinin kapatılması ile, Rus hacker grupları ve Rus politikacıları tarafından yürütülen siber operasyonlar arasında bir bağlantı olduğu öne sürüldü. Rus hacktivist grubu CyberBerkut saldırıların sorumluluğu üstlendi ve Almanların Ukrayna için desteğini çekmesini talep etti. CyberBerkut’un Rus hükümeti tarafından finanse edildiği  kesin olamamakla beraber Ukrayna’da Rus aktiviteye sahip siber atakların zamanlamasının şüphe uyandırdığını söyleyebiliriz. Amerika ve müttefikleri siber operasyonların sonuçları ile uğraşırken Rusya hükümetinin jepolitika ve küresel siber savaşın kitabını yazdığı bir gerçek.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu