Çin

Çin’den Güney Pasifik’teki 10 ülkeye siber destek teklifi

Çin'den Güney Pasifik’teki 10 ülkeye siber destek teklifiÇin stratejik önemdeki Güney Pasifik’te bulunan 10 ülkeye siber savunma ve ağ altyapıları konusunda destek vermeyi teklif etti. Proje kapsamındaki desteğin tamamı Çinli teknoloji devleri tarafından yapılacak.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Güney Pasifik’teki on ülkeyi ağ altyapılarını, siber güvenliklerini, adli bilişim ve diğer yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olma projesine ikna etmek için Pasifik turuna çıkacağı ortaya çıktı. Wang Yi’nin dosyasındaki taslak anlaşma, veri yönetimi, yerel polisin eğitimi ve deniz ortamının haritalandırılması konularında destek vermeyi içeriyor.

Proje kapsamında öne sürülen desteğin tamamının Çinli teknoloji devleri aracılığıyla yapılması öngörülüyor. Gümrük yönetimi uygulamalarının temini, ada ülkeleriyle veri bağlantılarının finansmanı ve siber güvenlik yardımının da masada olduğu bildiriliyor.

Çin ABD için en büyük siber tehdit, peki ya Almanya için? 

Haberleri doğrulayan Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Çin tarafına mali ve kalkınma desteğini içeren daha dar kapsamlı bir karşı teklifte bulunduklarını ifade etti.

“ÇİN’İN BORÇ TUZAĞI DİPLOMASİSİ”

Avustralyalı bakanın kapsamın daraltılmasına yaptığı vurgu, Çin’in “borç tuzağı diplomasisi” olarak adlandırılan ve küçük uluslara karşılayamayacakları geri ödeme planlarıyla yapılan yardım tekliflerine bir gönderme olarak yorumlanıyor. Çin’in bu yolda söz konusu ülkelerdeki nüfuzunu artırmayı planladığı belirtiliyor. 

Pasifik ülkeleri, Çin’in teklifinin egemenliklerinden vazgeçmek veya önemli varlıklarının kontrolünü kaybetmek anlamına geldiği düşüncesiyle plana karşı çekincesini koruyor.

Nüfusları küçük olan Güney Pasifik ülkeleri, üs olarak kullanılabilmeleri nedeniyle stratejik öneme sahip. Bölge ülkeleri Çin’in bölgedeki politik hedeflerinin farkında. Örneğin, yakın zamanda Avustralya, Çinli bir şirket tarafından satın alınmasını önlemek için bölgesel mobil operatör Digicel’in satın alınmasını finanse etti.

Diğer taraftan ABD de, Çin ekipmanlarını veya şirketlerini kullanan herhangi bir ağ biçiminin Amerika’ya ait ağları etkilemesini engellemek için “temiz ağlar” politikası yürütüyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu