ABDÇinUluslararası İlişkiler

TikTok, Microsoft’un teklifini reddetti, Trump’ı destekleyen Oracle’ı teknoloji partneri yapacak

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının en kızgın muharebelerinden birine sahne olan mikro video uygulaması TikTok’un Amerikan operasyonları konusunda önemli bir gelişme yaşandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın TikTok’un  ülkedeki operasyonlarının ABD’li bir şirket tarafından satın alınmaması durumunda yasaklanması için verdiği süre dolarkenOracle’ın TikTok’un ABD’deki teknoloji partneri olacağı açıklandı. 

NewYork Times’ın Microsoft kaynaklarına dayandırdığı habere göreTikTok’un sahibi olan ByteDance şirketi Microsoft’un teklifini reddederek Oracle’ı tercih etti. 

TEKNOLOJİ PARTNERİ NE ANLAMA GELİYOR? 

Trump’ın TikTok’u bir ulusal güvenlik sorunu olarak ele almasıyla başlayan süreçte Microsoft. TikTok’un ABD kolunu almak için öne çıkan şirketlerden biri olarak öne çıkıyordu. Konu hakkında gazeteye bilgi veren kaynaklar, Oracle’ın ‘teknoloji partneri’ olarak tercih edilmesinin aynı zamanda ByteDance Amerika’nın çoğunluk hissesini satın alıp almayacağının bilinmediğini dile getirdi. 

Microsoft konuyla ilgili yaptığı resmi açıklamada, TikTok’un ABD operasyonlarının Microsoft’a satılmasının ByteDance tarafından reddedildiği belirtilerek, Microsoft’un verdiği teklifin ulusal güvenlik endişelerini giderirken aynı zamanda uygulamanın kullanıcılarına iyi bir deneyim sunacağını ifade etti. Konuyla ilgili Çinli şirket bir açıklama yapmadı.  

ÇİN TEKNOLOJİ TRANSFERİNİ İZNİNE BAĞLADI 

Trump’ın başkanlık emriyle ByteDance’e tanıdığı süre 20 Eylül’de sona eriyor. Eğer bu süreye kadar şirketin ABD operasyonları Amerikalı bir şirket tarafından satın alınmazsa uygulamanın ABD’de kullanılması yasaklanacak. ABD’nin TikTok’un önünü kesecek hamlesine Çin’den de bir taktik hamle geldi. Pekin Yönetiminin geçen ay çıkardığı yasaya göre, TikTok’un yabancı bir teknoloji firmasına satılması halinde teknolojisini yeni alıcısına transfer etmesi için Çin’in yasal olarak izin vermesi gerekiyor.   

Microsoft ağustosta yaptığı açıklamada, TikTok kullanıcıların mahremiyetini korumak için uygulamanın kullandığı koda erişim elde etmenin gerekli olduğunu açıklamıştı. Bu açıklamanın Pekin Yönetimini rahatsız ettiği ve TikTok’un kodunun başka bir ülkedeki teknoloji şirketine verilmesini mümkün görmediği yorumları yapılıyor. 

ABD’nin ulusal güvenlik problemi olarak gördüğü TikTok’un ülkedeki aylık kullanıcı sayısı 100 milyon. Washington kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde 2016’dakine benzer dezenformasyon kampanyalarının yapılmasından ve TikTok’un bu kampanyalara alet olmasından endişe duyuyor.  

TikTok uygulamasının sorunsuz çalışmasını sağlayan teknik altyapı şirketin Çin’deki mühendislik ekibi tarafından sağlanıyor. Şirketin Virginia’da bir veri merkezi bulunurken yedek veri merkezi Singapur’a kuruldu. Microsoft Başkanı Brad Smith bir röportajında TikTok’u almaları halinde kaynak kodunu algoritmalar için ABD’ye getireceklerini duyurmuştu.  

ORACLE – TRUMP YAKINLIĞI 

Konuyla ilgili Oracle’dan bir açıklama henüz yapmazken, şirketin Trump ile ilişkileri dikkat çekiyor. Kasım ayındaki seçimlere hazırlanan Trump’a bir destek Oracle’ın kurucusu Larry Ellison’dan gelmişti. Elison Trump için bir bağış kampanyasına ev sahipliği yapmıştı. Bunun yanı sıra, şirketin üst düzey yöneticisi Safra Catz de Beyaz Saray’ın ziyaretçi listesinde ismi sık geçen biri olarak öne çıkıyor. Catz, Trump’ın geçiş dönemi ekibinde görev almıştı. Trump geçen ay yaptığı açıklamada, TikTok’u Oracle’ın satın almasını istediğini duyurmaktan çekinmemişti.  

 Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

  

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu