Çin

Çinli şirket ABD’nin siber operasyonunu ifşa etti

Çinli şirket ABD'nin siber operasyonunu ifşa ettiÇinli siber güvenlik şirketinin ABD tarafından yürütülen siber operasyonu tespit ettiği ortaya çıktı.

Çinli firma Pangu Lab, yayımladığı ayrıntılı raporda, zararlı yazılımlar üreten Equation Group tarafından oluşturulan hacker aracı hakkında ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) bağlantılı iddiasının güçlendiği kaydedildi.

Pangu Lab, NSA’yı on yıldır kullanılan bir hackerlik aracının arkasındaki el olmakla suçladı.

Raporda araştırmacılarının ilk olarak 2013’te “önemli bir yerel departmana” yönelik bir saldırı soruşturması sırasında karşılaştığı zararlı yazılımlar inceleniyor.

Araştırmacılar o tarihte saldırının failini bulamamıştı. Ama daha sonra NSA bağlantılı olduğu düşünülen hacker grubu Equation Group hakkında Shadow Brokers ve Almanlar Der Spiegel dergisi tarafından yayınlanan NSA verileri ve ellerindeki ipuçlarının NSA’yı işaret ettiğini dile getirdi.

Çin ABD için en büyük siber tehdit, peki ya Almanya için? 

TÜM BULGULAR NSA’YI İŞARET EDİYOR

Çinli şirket tarafından yayınlanan raporda şu ifadeler yer aldı: “Equation Group, dünyanın önde gelen siber saldırı grubu ve hakkında NSA ile alakalı olduğuna dair genel bir kanaat var. Bvp47 de dahil olmak üzere bu kuruluşla ilgili saldırı araçlarına bakıldığında, Equation Group gerçekten birinci sınıf bir hack grubu. Sıfırıncı gün güvenlik açıklarıyla donatılan ağ saldırısı yenilmezdi ve gizli kontrol altında çok az çabayla veri topladı. Equation Group, ulusal düzeyde siber çatışmada baskın bir konumda.”

Çinli bir siber güvenlik şirketinin Amerikan istihbarat hackleme operasyonu hakkındaki araştırmasının sonuçlarını paylaşması ilk kez yaşanmıyor ancak uzmanlara göre, hiç de sık görülen bir durum değil. Söz konusu yöntem değişikliği Çinli şirketlerin Batılı rakipleri gibi tespit ettikleri siber suçluları ifşa etme politikasına geçiş yapabileceğinin bir işareti olarak okunuyor. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu