ABDÇinDijital GüvenlikUluslararası İlişkiler

ABD’den TikTok’a 15 gün ek süre

ABD ve Çin arasında  yaşanan gerginliğin merkezinde TikTok yer alıyor

Çin ve ABD arasında yaşanan TikTok gerginliğinde Hazine Bakanlığının kararıyla yeni bir aşamaya geçildi.

ABD, Çinli sosyal medya devi TikTok uygulamasının sahibi ByteDance’a  ülkedeki operasyonlarını elden çıkarmasına ilişkin karar için 15 gün mühlet daha verdi.

Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, milli güvenliğe ilişkin alınan kararla ilgili durumu çözmeleri taraflara ve Komite’ye 15 gün ek süre tanındığı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 14 Ağustos’ta Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in ABD’deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik kararname imzalamıştı.

TikTok’un sahibi Bytedance Trump’ı yalanladı: ABD’ye bağış yaptığımızdan haberimiz yok!

TİK TOK’LA İLGİLİ SÜREÇTE NELER YAŞANDI?

Trump, 3 Ağustos’ta ABD’deki temsilciliği bir Amerikan firmasına devredilmediği sürece 15 Eylül’den itibaren TikTok’un ülkede faaliyet yapmaktan men edileceğini kaydetmişti.

ABD Başkanı, 6 Ağustos’ta ise milli güvenliği muhafaza etmek için  ABD’li birey veya tüzel kişilerin TikTok’un yanısıra ve Çinli mesajlaşma yazılımı WeChat’i kullanmalarını yasaklamaya yönelik 2 kararnameyi onaylamıştı.

Kararname sonrası Microsoft’un TikTok’u devralmak için görüşmeler yaptığı öne sürülmüştü. Microsoft’la anlaşma sağlanamazken ByteDance firması Oracle-Wallmart ortaklığı ile anlaşmıştı. Sürecin uzamasının ardından Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamayla TikTok’un 20 Eylül’den itibaren ülkede indirilmesinin yasaklanacağı duyurulmuştu.

Trump’ın satın alma işlemiyle ilgili yapılabilecek bir anlaşmayı imzalayacağını açıklaması sonrası, men kararı 27 Eylül’e ertelenmişti. Karar yürürlüğe gireceği gün de Washington’da bir federal mahkeme yasağını geçici olarak askıya almıştı.

Kaynak: Haber Global

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu