Sektörel

ABD’li firmalardan siber güvenlik eğitimi için 1 milyon dolarlık bağış hedefi

ABD’li firmalardan siber güvenlik eğitimi için 1 milyon dolarlık bağış hedefiDijital savunma personeli sıkıntısıyla karşı karşıya kalan bir konsorsiyum, San Francisco bölgesindeki siber güvenlik çalışanı adayları için bir yıllık çalışma ücreti ödemeyi teklif ediyor.

San Francisco’daki girişim sermayesi şirketleri, güvenlik müdürleri ve teknoloji şirketleri, Körfez Bölgesi’ndeki (Bay Area) topluluk kolejlerinde bir yıl boyunca siber profesyoneller için eğitim finanse ederek, siber güvenlik beceri eksikliğini gidermek amacıyla bağış topluyor.

Kâr amacı gütmeyen siber eğitim şirketi NextGen Cyber Talent Inc. tarafından yürütülen girişim, B-eksi veya daha yüksek not alan Bay Area topluluk kolejlerindeki öğrencilere siber güvenlik kurslarının maliyetini geri ödemek için bireylerden ve şirketlerden 1 milyon dolarlık bağış toplamayı hedefliyor.

Biyofarmasötik şirketi Gilead Sciences Inc.’in bilgi güvenliği şefi ve NextGen Cyber Talent’in kurucusu Krishnan Chellakarai, güvenlik müdürlerinin güvenlik operasyonları ve mühendisliği, ağ güvenliği olaylarına müdahale gibi alanlarda çalışan eksikliği hissettiğini söyledi.

Siber güvenlik alanında nitelikli çalışan sayısının ihtiyaca kıyasla yetersiz olduğunu dile getiren Chellakarai, “Hepimizin bu yeteneklere ihtiyacı olduğu için, sonuçta hepimiz aynı siber sorunu çözmeye çalışmamıza rağmen, birbirimizin başarılı çalışanlarını işe alıyoruz. Birbirimizden çalmaya çalışmak yerine, daha fazla insanı sahaya girmeye teşvik etmek ve yetenekli bireylerin arzını artırmak için birlikte çalışmamız gerekiyor.” diye konuştu.

NSA, eğitim programlarıyla yeni nesil siber liderler yetiştirmeyi hedefliyor

 

Uluslararası Bilgi Sistemi Güvenlik Sertifikasyon Konsorsiyumu veya (ISC)2 gibi profesyonel kuruluşlar, küresel olarak yaklaşık 2,72 milyon siber güvenlik uzmanına ihtiyaç duyulduğunu tahmin ediyor.

Kamu ve özel sektör arasında siber kariyer verilerini inceleyen ortak bir proje olan CyberSeek’e göre, yalnızca ABD’de 600.000’e yakın siber pozisyon boş durumda.

Siber güvenlik firması Proofpoint Inc.’in CISO’su olan ve NextGen’in San Francisco bölüm kurulunda yer alan ve gruba özel olarak yatırım yapan Lucia Milică, topluluk kolejlerini hedeflemenin, yetersiz hizmet alan veya imtiyazı olmayan katılımcılara odaklanarak siber güvenlikte çeşitliliği artırma amacını taşıdığını olduğunu söyledi.

“SİBER GÜVENLİK EĞİTİMİNİ KARŞILAYAMAYANLARA ULAŞMAK İSTEDİK”

Milică, “Daha prestijli kolejlerden bazılarına gidebilen insanlar pek muhtaç durumda olmayabilir. Eğitim almak isteyen, bu alanla ilgilenen ancak bir siber güvenlik eğitim programını karşılayabilecek durumda olmayan insanlara ulaşmak istedik.” şeklinde konuştu.

DeWalt, NightDragon tarafından bir araya getirilen bir şirketler konsorsiyumunun şimdiye kadar bu girişim için 300 bin dolarlık bağış topladığını söyledi. Ancak 1 milyon dolarlık hedefi, genellikle yüz milyonlara ulaşan siber şirketlerdeki finansman turları ve sermaye artırımlarının yanında sönük kalıyor. DeWalt, şirketleri küçük miktarlarda katkıda bulunmaya ikna ederek dahi, benzer programların başlatılmasının mümkün olduğunu söyledi.

“Biz Uber sürücüsünü, çiftçiyi istiyoruz. Yeniden vasıflandırmak ve sınıflara koymak üzere sıradan insanı istiyoruz.” dedi. Programın etkisini genişletmek için, “Yerel duyuruyla başlayın, bu modeli tekrarlayın, ulusal bir program edinin ve bu şeyi gerçekten oradaki bu tehdit açığını kapatabilecek anlamlı bir şeye dönüştürün.” diye konuştu.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: