Çin

Çin’den e-ticaret devlerini üzen düzenleme: Bir günde 200 milyar dolar kaybettiler

Çin’de e-ticareti domine eden şirketler yeni düzenlemeyle büyük kayıp yaşadı

Çin hükümeti, ülkedeki e-ticaret şirketlerini ekonomik gücünü sınırlayan bir düzenlemeye imza attı. İnternet alışveriş sitlerinin sektörde oluşturduğu hegemonyayı kırmak isteyen Pekin yönetimi, koyduğu yeni kurallarla Alibaba, Ant Group, Tencent ve yemek sipariş sitesi Meituan’ı derinden sarsması bekleniyor.

Çin’de kabul edilen tasarı ülkede internet üzerinden en fazla alışverişin yapıldığı gün olan “Bekarlar Günü’nden (11.11- 11’inci ayın 11’inci günü) hemen önce açıklanmasıyla e-ticaret şirketlerinin hisselerinin değeri hızla düşüşe geçti. Hisselerdeki düşüş bugün de devam ederken Alibaba, JD.com, Tencent, Xiaomi ile Meituan’ın hisselerinin toplam değerinin 200 milyar dolardan fazla azaldığı bildirildi.

Bloomberg Haber Ajansı, toplam piyasa değeri 2 trilyon doların üzerinde olduğu tahmin edilen Alibaba, Ant Group ve Tencent’in Çin’deki kamu bankalarından Bank of China’nın değerinin çok üzerinde olduğu bilgisini paylaştı.

Alibaba, korona sonrası için bulut bilişime 28 milyar dolar yatırım yaptı

Çin Piyasa Düzenleme Kurumu (SAMR), online alışveriş devlerine el attı

TASARIDA NELER YER ALIYOR?

Piyasa Düzenleme Kurulu (SAMR) tarafından hazırlanan 22 sayfalık taslak düzenleme, teknoloji sektöründe rekabet karşıtı uygulamaları tanımlamaya yönelik ilk girişim olarak değerlendiriliyor.

Yeni kurallar, şirketlerin hassas tüketici bilgilerini paylaşmasını ve küçük rakipleri ortadan kaldırmak için iş birliği yapmasını önlemeyi amaçlıyor. Yeni düzenlemelerle büyük şirketlerin küçük işletmelere yönelik uyguladığı özel anlaşma dayatmasının engellenmesi amaçlanıyor.

Alibaba, küçük şirketler ve rakipleri tarafından bu şekilde davranmakla suçlanıyordu. SAMR, ay sonuna kadar tekelin önlenmesine yönelik düzenlemeler konusunda kamuoyundan görüş bildirmesini istedi.

Çin’deki perakende piyasasında büyük bir hakimiyet kuran Alibaba ve JD.com ,ülkede e-ticaretin yaklaşık üçte ikisini elinde bulunduruyor. Alibaba’nın aktif mobil kullanıcı sayısı, Eylül başında 881 milyona ulaştı.

Nüfusu yaklaşık 1 milyar 400 milyon olan Çin’de, yüzde 33’ü Alibaba’ya ait olan Ant Group, geçen hafta halka arz kararını ertelemişti. Şirket dünyanın en büyük halka arzını gerçekleştirmeye hazırlanıyordu.

Ant Group bu kararını, düzenleyici kurumların internet üzerinden kredi sağlayan şirketlerin artan gücünün mali sisteme olası etkileri konusunda kaygılarını bildirmesinden sonra almıştı. Çin’in en büyük dijital ödeme sistemi olan Alipay’i de çatısı altında bulunduran Ant’ın yaklaşık 1,3 milyar kullanıcısı bulunuyor. Dünyanın en büyük oyun şirketi Tencent’in de Alipay’e rakip bir ödeme sistemi bulunuyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu