Uluslararası İlişkiler

ABD, Ukrayna’yı desteklemek için siber taarruz operasyonları yürütüyor

ABD, Ukrayna'yı desteklemek için siber taarruz operasyonları yürütüyorABD, Ukrayna’ya destek vermek için savunmanın yanısıra siber taarruz operasyonları da yürüttüğünü açıkladı.

Siber Komutanlık Yöneticisi ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Paul Nakasone, Amerika ordusunun Rusya’nın yasadışı işgaline karşı Ukrayna’yı desteklemek için ofansif siber operasyonlar yürüttüğünü söyledi.

General Nakasone geçtiğimiz çarşamba günü Sky News ile yaptığı bir röportajda, “Ofansif, savunmaya yönelik ve bilgi operasyonları dahil geniş bir yelpazede bir dizi operasyon gerçekleştirdik.” dedi.

Nakasone, operasyonları yasal çerçevede gerçekleştirdiklerini ve ABD politikasına uyduklarını söylese de saldırıların ayrıntıları hakkında net bir bilgi vermedi ve ekledi:  “Benim işim savunma bakanına ve Cumhurbaşkanına bir dizi seçenek sunmak”  

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre ise “Ukrayna’ya yönelik güvenlik yardım paketlerimizin pazarlığını yapmıyoruz. Başkanın üst düzeyde güvenlik yardımı sağlamak için yapmamız gerektiğini söylediği şeyleri yapıyoruz.” dedi.

ABD savaş öncesi Ukrayna’nın siber savunmasına takviye yapmış

SİBER ALAN YENİ BİR CEPHE

VMware’de siber güvenlik stratejisi başkanı olarak görev yapan Tom Kellermann, operasyonu “tarihi” olarak nitelendirdi. Wilson Center’da siber politikadan sorumlu araştırmacı Kellermann The Register’a yaptığı açıklamada “2013’ten bu yana Ruslar Amerikan siber alanında bir isyan başlattılar ve buna yönelik misillemelerimiz susturuldu” ifadelerini kullanırken şu değerlendirmeleri de eklemeyi ihmal etmedi:

“Paradigma değişti, Rusya şimdi savunmaya ağırlık vermeli. ABD, haydut ulus devletlere karşı Siber Komutanlığın müthiş yeteneklerini sahaya taşıyor. Siber alan, savaş için yeni bir cephe.”

Tenable CEO’su Amit Yoran ise ABD’nin saldırgan siber operasyonlar gerçekleştirmesinin kimse için sürpriz olmaması gerektiğini ifade etti ve şöyle devam etti: “Bugün dünyada bu tür önlemleri kullanmayan çok az ülke var. Olağandışı olan şey, bu operasyonların halka açık bir şekilde dile getirilmesi.”

UKRAYNA’YA HUNT-FORWARD DESTEĞİ

Geçtiğimiz ay, ABD ve Avrupa Birliği, ocak ayında başlayan ve Ukrayna hükümeti ile özel sektör ağlarını hedef alan bir dizi veri silici kötü amaçlı yazılım saldırıları için Rusya’yı suçlamıştı.

O dönemde hükümetler Kremlin tarafından düzenlenen saldırılara karşı kendilerini savunmak ve bu saldırılara yanıt vermek için “adımlar atacaklarını” da söylemişlerdi.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin Batı’ya karşı büyük bir siber saldırıya kinetik güçle cevap vereceğini belirtirken, General Nakasone’nin yorumları ABD’nin Rusya’ya karşı yaptırım uyguladığının ilk teyidi. 

Nakasone, ABD Siber Komutanlığı’nın geçen yıl dokuz “hunt-forward” operasyonu gerçekleştirdiklerini ve Ukrayna da dahil olmak üzere farklı ülkelere savunmalarını geliştirmelerine ve siber tehditleri avlamalarına yardımcı olmak için ekipler gönderdiklerini açıklamıştı. Hunt Forward Operasyonları, istihbarat odaklı ve savunma amaçlı siber operasyonlar olarak biliniyor. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu