ABDÇin

ABD, Huawei’yi cezalandırabilir

ABD ve Çin arasındaki teknoloji liderliği mücadelesi, Washington’un Huawei’in ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delip delmediğine ilişkin bir soruşturma başlatmasıyla yeni bir boyut kazandı.

Daha önce ABD Adalet Bakanlığı, 60 milyar dolar değerinde Çin menşeli çelik ve alüminyum için gümrük vergisi yapıştırırken Çin de karşılık olarak ABD mallarına yönelik gümrük vergilerini artırmıştı. Ancak Huawei’yi cezalandırmanın daha da ciddi sonuçları olabileceği öngörülüyor.

Idgconnect.com’un haberinde “Dünya’nın bir numaralı elektronik aksam üreticisinin Amerika’ya ihracatı yasaklama ya da kısıtlama kararı alması halinde ABD’li teknoloji kurmaylarının yaşayacağı paniği düşünün” ifadesi kullanıldı.

İlgili haber>> Trump yönetimi Huawei ile ZTE’ye savaş açtı

Adalet Bakanlığı’nın Huawei’ye yönelik başlattığı soruşturma, Shenzenli rakip ZTE’nin Amerikan parçalarını içeren cihazları İran’a ihraç ederek ABD yaptırımlarını delip delmediğine yönelik başlatılan soruşturmayı akıllara getirdi. ZTE geçen sene yaptırımları delmekten suçlu bulunmuş ve 892 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı.

ZTE sadece yaptırımları delmekten değil ilgili tarafların cezalandırılmaması sebebiyle anlaşmanın şartlarını çiğnemekten de suçlu bulunmuştu. İnceleme sonunda ABD’li şirketlerin ZTE’ye satış yapmasının 7 yıl boyunca yasaklanmasının, şirketin büyüme çabalarına ağır bir darbe olacağı düşünülüyor. Zira ZTE, Qualcomm ve Micron Technology gibi markaların parçalarına ve çiplerine bel bağlamış durumda.

2017 başlarından itibaren devam ettiği söylenen Huawei’ye yönelik soruşturma, firmanın yaptırımları delmekten suçlu bulunması halinde, benzer bir ceza ile sonuçlanabilir. Washington, sonunda Çin’in teknolojide dünyanın süper gücü haline gelerek ABD’yi gölgede bırakmakta olduğunun farkına varmaya başladı.

Huawei’yi zapt etmek için ilk olarak 2012’de Huawei ve ZTE son derece tahrip edici bir kongre raporundan sonra fiilen ABD telekomünikasyon altyapı pazarına girişi yasaklandı. Yakın zamanda ise AT&T ve Verizon, son model Huawei akıllı telefonları satma planlarını askıya almaya mecbur bırakıldı ve Best Buy Huawei cihazlarının satışını durdurdu.

ABD’li parçaların yasaklanması halinde ZTE gibi Huawei de sert bir şekilde kısıtlamaya maruz bırakılabilir.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: