ABD

ABD’nin siber komutanı, bilgi operasyonları için ayrı bir komutanlık fikrine soğuk

ABD'nin siber komutanı, bilgi operasyonları için ayrı bir komutanlık fikrine soğukABD Ulusal Güvenlik Ajansı Direktörü General Paul Nakasone, bilgi operasyonları için ayrı bir komutanlık fikrine soğuk olduğunu söyledi.

Nakasone, bilgi operasyonları alanında eğitim almış daha fazla personeli siber ekiplere entegre etmek istediğini belirtti. Üst düzey bir savunma yetkilisine göre, ABD Siber Komutanlığı’nın kendisine adanmış bir alt komutanlığa değil bilgi operasyonları alanında eğitim almış daha fazla personele ihtiyacı bulunuyor.

General Nakasone, milletvekillerine yaptığı açıklamada bilgi operasyonlarına odaklanan özel bir alt komutanlığa sahip olmanın savunma önceliklerini birleştirme noktasında en iyi çözüm olduğunu düşünmediğini ifade etti. Nakasone, taktiksel bilgi toplama ve propaganda kampanyalarını da içerecek şekilde bilgi operasyonları alanında eğitim almış uzman işgücünü artırmak istediğini söyledi

Nakasone, 17 Mart’taki İstihbarat ve Özel Harekatlarla ilgili bir Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi duruşması sırasında yaptığı açıklamada, “Bunun birleşik bir komutanlığa uygun bir çözüm olduğundan emin değilim. Onun yerine komutanlığımızda görev yapacak, bilgi operasyonu konusunda eğitimli daha fazla personele ihtiyacımız var. Daha fazla eğitimli bilgi operasyon uzmanlarını işe alalım. Onları ekiplerimize entegre edelim.” ifadelerini kullandı.

‘Bütün önemli savaşları kazanan’ ABD’li komutan, NSA’nın başına geçiyor

BIDEN NSA’YI VE SİBER KOMUTANLIĞI BÖLECEK Mİ?

NSA ve Siber Komuta kontrolünün bölünüp bölünmeyeceği konusunda uzun süredir devam eden tartışma, Nakasone’nin konunun nihayetinde hala düşünülmekte olan “politik düzeyde” bir tartışma olduğunu söylemesiyle 17 Mart duruşmasında da gündeme geldi. 

Ancak 4 yıldır bu pozisyonda görev yapan Nakasone, söz konusu düzenlemenin “Ulusal Güvenlik Ajansı ve ABD Siber Komutanlığı’nın çalışmalarını seçimler, fidye yazılımları ve şu anda devam eden Rusya Ukrayna krizi gibi çok çok zor sorunlar üzerinde yoğunlaştırabilmemizi ve odaklayabilmemizi sağladığını” söyledi. 

“YÖNETİM BÖLÜNMEYİ DÜŞÜNÜYOR”

İstihbarat ve güvenlikten sorumlu savunma müsteşarı Ronald Moultrie, milletvekillerine idarenin bölünmeyi düşündüğünü ve bunu yaparken yapıya “zarar vermemeyi” amaçladığını söyledi. Moultrie, “Savunma Bakanlığı açısından, General Nakasone’nin son dört yıldır oynadığı çift pozisyonlu rolünün ve son 12 yıldaki Siber Komuta ve NSA’nın rolünün değerini kesinlikle kabul ettiğimizi söyleyebilirim. Bu çifte görevin bu yönetim tarafından sadece nasıl bir katma değer sağladığını, aynı zamanda etkilerin ne olduğunu anladığımızdan emin olmak için tekrar kontrol edileceğine inanıyorum.” dedi.

İkili yapıyı destekleyen Cumhuriyetçi Don Bacon ise Siber Komuta ekiplerinin çoğunun NSA’lılardan oluşması nedeniyle böyle bir örgütsel bölünmenin operasyonları etkileyebileceğini ve çatışmalara yol açabileceğini belirtti. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu