ABD

Kullanıcılara haber vermeden reklamcılarla veri paylaşan Twitter, 150 milyon dolar ceza ödeyecek

Veri gizliliğini ihlal eden Twitter 150 milyon dolar ceza ödeyecekTwitter, aleyhinde açılan bir veri gizliliği davasında ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile uzlaşmak için 150 milyon dolar ödeyecek.

Sosyal medya devi, hedefli reklamcılık için üyelerin e-posta adreslerini ve telefon numaralarını aldatıcı bir şekilde kullandığına dair şikayetler üzerine uzlaşma yoluna gitti.  Para cezasının yanı sıra Twitter, diğer kısıtlamalarla beraber veri gizliliği programı kapsamında denetime tabi olmayı da kabul etmek zorunda kaldı.

Twitter’ın politikalarını 2013 ve 2019 yılları arasında kullanıcılara yanlış tanıttığı ve hem FTC Yasasını hem de 2011’de yürürlüğe giren bir düzenlemeyi ihlal ettiği iddia ediliyor. Şirket, kullanıcıları iki faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik önlemlerini etkinleştirmek için bir telefon numarası veya e-posta adresi eklemeye teşvik etmişti. Ancak gerçekte Twitter, bu bilgileri reklam hedefleme verilerine de dahil etti. 2019’daki uygulama için özür dileyen Twitter, adresleri ve numaraları reklam sistemine “yanlışlıkla” aktardığını söyledi.

Kişisel verilerde şeffaflığa uymayan WhatsApp’a 225 milyon avro ceza

Dava kapsamında ayrıca, bu dönemde Twitter’ın şirketlerin kullanıcı verilerini yeniden kullanmasını sınırlayan AB-ABD ve İsviçre-ABD Gizlilik Kalkanı Çerçevelerine uyduğunu iddia etmişti. Sonradan bunun da doğru olmadığı anlaşıldı. 

“150 MİLYON DOLARLIK CEZA, TWİTTER’A YÖNELİK İDDİALARIN CİDDİYETİNİ YANSITIYOR”

Başsavcı Yardımcısı Vanita Gupta şunları söyledi: “150 milyon dolarlık ceza Twitter hakkındaki iddiaların ciddiyetini yansıtmakta ve bugün önerdiği uzlaşma sonucunda alınacak  yeni uyum önlemleri kullanıcıların gizliliğini tehdit eden başka yanıltıcı taktikleri önlemeye yardımcı olacaktır.”

FTC, 2019’da benzer bir uygulama için Facebook’u hedef almış ve şirketi bu ve diğer gizlilik ihlalleri için 5 milyar dolar para cezasına çarptırmıştı.

Yeni önlemler, Twitter’ın “kapsamlı” bir gizlilik ve bilgi güvenliği programını sürdürmesini gerektirecek ve şirket bundan böyle verdiği güvenceleri düzenli olarak test edecek ve denetleyecek. Ayrıca, bir federal mahkeme tarafından onaylanmasının ardından, Eylül 2019’den önce Twitter’a katılan herkese söz konusu anlaşmayı bildirmesi gerekir.

Twitter gizlilik sorumlusu Damien Kieran, anlaşmayı bir blog yazısı ve tweetle kabul etti. Kieran, “FTC ile yaptığımız anlaşma, Twitter’ın güvenlik ve gizlilik konusundaki önceden beri var olan taahhütlerini ve yatırımlarını yansıtıyor. Twitter’daki güvenlik ve gizlilik uygulamalarının her zaman daha iyiye doğru nasıl geliştiğini anladıklarından emin olmak için işbirliğine devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu