Trump yönetimi Huawei ile ZTE’ye savaş açtı

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları telekomünikasyon sektörüne de sıçradı. Trump yönetiminin Huawei ve ZTE şirketlerinin ürünlerinin ABD’de satılmasını daha da sınırlandıracak bir kararname yayınlamaya hazırlandığı belirtildi.

İki şirketin aleyhine, “ulusal güvenlik endişeleri” gerekçesiyle daha önce bazı adımlar atılmıştı. Söz konusu şirketler ait ürünlerin, ABD’de casusluk amacıyla kullanabileceği iddia ediliyordu. Çinli şirketler ise bu iddiaları reddediyor. AT&T, Trump yönetiminin baskıları üzerine Huawei ile akıllı telefonların ABD’de satılması konusunda yaptığı anlaşmayı iptal etmek zorunda kalmıştı.

İlgili haber>> Huawei ve ZTE telefonları kişisel bilgileri Çin’e gönderiyor

Reuters’a açıklama yapan Amerikalı bir yetkili, “Bu iki şirket, ürettikleri ekipman çeşidi ve piyasadaki hakimiyetleri dolayısıyla özellikle endişe kaynağı” dedi.

Federal İletişim Komisyonu Başkanı Ajit Pai, Mart ayında Kongre’de yaptığı konuşmada, Huawei ürünlerinden kaynaklanan casusluk tehdidine dikkat çekmişti.

Amerikan Savunma Bakanlığı da potansiyel güvenlik risklerini gerekçe göstererek, askeri tesislerdeki mağazalarda Huawei ve ZTE telefonları ve modellerinin satılmasını 25 Nisan’da durdurmuştu. Pentagon Sözcüsü Dave Eastburn, “Bu cihazlar, bakanlığı personeline ve misyonuna kabul edilemez derecede risk oluşturabilir” dedi.

Huawei’den yapılan açıklamada ise şirketin ürünlerinin “ABD dâhil tüm ülkelerde en yüksek güvenlik, gizlilik ve mühendislik standartlarına sahip olduğunu” beli”rtilerek “hiçbir hükümetin hiçbir cihaz ya da ağda güvenlik ve dürüstlükten taviz vermelerini talep etmediği” kaydedildi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: