ABD

ABD’de polise ırkçılık suçlaması : Siyahileri araştırmak için sahte profil kullanmışlar!

ABD'de polise ırkçılık suçlaması : Siyahileri araştırmak için sahte profil kullanmışlar!ABD’de Minneapolis kolluk kuvvetlerinin, siyahi vatandaşları araştırmak için sahte sosyal medya profilleri kullandığı iddia edildi.

Minnesota İnsan Hakları Birimi tarafından yayınlanan endişe verici bir rapora göre, Minneapolis Polis Departmanı ırkçı uygulamalarıyla medeni haklar yasasını ihlal etti.

İki yıllık bir araştırmanın sonucu olan raporda, memurların siyahileri beyazlara kıyasla çok daha yüksek oranda durdurdukları, aradıkları, tutukladıkları ve üzerilerinde güç kullandıkları ve suç şüphesi bulunmayan siyahi bireyleri, örgütleri ve politikacıları sosyal medya aracılığıyla, gizlice araştırdıkları tespit edildi. Raporda ayrıca, kuvvet kullanımı ve diğer suistimallerle ilgili şikayetler üzerine memurların soruşturulması ve disipline edilmesinde bir ihmaller zinciri ortaya kondu.

Fidye saldırısında ortaya çıkan ilginç detay: Swissport Müslümanlara ayrımcılık mı yapıyor?

Bulgular, MIT Technology Review’ın George Floyd’un öldürülmesinden sonra aktivistleri hedef alan geniş bir gözetim ağını ortaya çıkaran Minnesota kolluk kuvvetleriyle ilgili soruşturmasıyla tutarlılık arz ediyor. 

CİDDİ EŞİTSİZLİKLER 

72 Sayfalık rapor Minneapolis Polis Departmanı’nın (MPD) “ayrımcı, ırk temelli bir polislik görevi icra ettiğini” belirterek başlıyor.  Araştırmacılar kabaca 700 saatlik giyilebilir video kayıtları ve yaklaşık 480 bin sayfalık belediye ve MPD belgelerini incelediler.  Rapor, benzer koşullarda beyaz ve beyaz olmayan Minneapolis sakinleri için farklı sonuçları ortaya koyan istatistiksel analizlere dayanıyor. 

Örneğin, 2010’dan bu yana MPD memurları tarafından öldürülen 14 kişiden 13’ü siyahi ya da yerli halktan oluşuyor. Kimyasal ve diğer “daha az öldürücü” silahların yaygın kullanımında da açık bir eşitsizlik görülüyor. MPD memurları, beyazlara kıyasla siyahlara karşı daha yüksek oranda biber gazı kullanıyor.

YASADIŞI GÖZETİM

Raporda ayrıca, polis departmanının siyahi vatandaşları izlemek için gizli sosyal medya hesaplarını nasıl kullandığı da belirtiliyor: “MPD memurları, suç şüphesi bulunmayan siyahi vatandaşları, kuruluşları ve seçimle başa gelmiş yetkilileri izlemek için gizli ya da sahte sosyal medya hesapları kullandılar.”  

Memurlar, NAACP ve Urban League gibi grupları takip etmek, paylaşımlarına yorum yapmak ve üyeleri ile mesajlaşmak için gizli hesaplar kullandılar ve onlarla paralel şekilde düşünüyorlarmış gibi davrandılar. 

“Hatta bir defasında bir MPD görevlisi, NAACP’nin yerel bir şubesine mesaj göndermek için Siyahi bir topluluk üyesiymiş gibi davranmak adına bir MPD gizli hesabını kullandı. Bir başka olayda ise bir MPD memuru tanınmış bir Siyahi insan hakları avukatı ve aktivistinin doğum günü partisine katılmak için bir topluluk üyesiymiş gibi davrandı. 

Dezenformasyonun ana karargahı: Facebook grupları

Bu gizli sosyal medya hesapları sadece suç şüphesi bulunmayan bireyleri takip etmek için kullanılmakla kalmadı, hesapların arkasındaki MPD memurları demokratik süreci de etkilemeye çalıştı. Raporda şu ifadeler yer aldı: “MPD memurları, seçilmiş yetkilileri eleştiren özel mesajlar göndermek için MPD’nin gizli hesaplarını kullandılar.” Bu sahte konuşmalara bir Minneapolis belediye meclisi üyesi ve seçimle başa gelmiş bir yetkili de dahil edildi.

Raporda, “Polis memurlarının seçimle iş başına gelmiş yetkililerle temas kurmak ve onları eleştirmek için MPD’nin gizli sosyal medyasını kullanması, şehrin kaynaklarından uygunsuz bir şekilde yararlanılması anlamına gelmektedir. Bu uygunsuz gizli faaliyet demokratik süreci de baltalayabilir, çünkü sahte iletişim seçimle başa gelmiş yetkililerin bakış açılarını ve topluluk üyeleri tarafından alınan pozisyonlara yönelik algılarını bozabilir.” dendi. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu