Uluslararası İlişkiler

ABD, Conti fidye çetesiyle ilgili bilgi sağlayanlara 10 milyon dolar verecek

ABD, Conti fidye çetesiyle ilgili bilgi sağlayanlara 10 milyon dolar verecekABD, Rusya yanlısı Conti fidye yazılım grubuyla ilgili bilgi sağlayanlara 10 milyon dolar ödül verecek.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, söz konusu fidye çetesine üye 5 kişi hakkında bilgi verenlere 10 milyon dolar ödeme yapılacağını duyurdu.

Açıklamada ilk kez “Target” kod adlı bir Conti çete üyesinin fotoğrafı yayımlandı. Aranan diğer 4 üyenin isimleri ise “Tramp,” “Dandis,” “Professor” ve “Reshaev” olarak sıralandı.

Adalet Ödülleri programı kapsamında ödemeler, Rusya destekli Sandworm , REvil fidye yazılım grubu ve Evil Corp çetesini de kapsayacak şekilde genişletildi.

Conti fidye yazılım çetesi bitti ama operasyonları devam ediyor

Conti grubu dünya çapında düzenlediği binden fazla fidye yazılım saldırılarıyla tanınıyor. Çete şu ana kadar 150 milyon dolardan fazla fidye ödemesi aldı.

Rusya-Ukrayna savaşında Moskova yanlısı tutum izleyen grubun çete üyeleri arasındaki iç yazışmaları ve fidye yazılımın şifre çözücüsünün kaynak kodu sızdırılmıştı.

Conti fidye yazılım grubu faaliyetlerine son verdiğini duyursa da üyeleri hâla aktif ve başka tehdit aktörleriyle iş birliği yapmaya devam ediyor.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: