Siber Saldırılar

Avrupalı füze üreticisi veri ihlali iddialarını reddetti : “Şantaja boyun eğmeyeceğiz”

Avrupa’nın en büyük füze geliştirici ve üreticilerinden biri olan MBDA, altyapısına yönelik siber saldırı söylentilerine cevap verdi. Şirket sistemlerinin ihlal edildiği iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Şirketten yapılan açıklamada, kuruluşa fidye ödemesi için şantaj yapmak amacıyla bilgi sistemlerinin hacklendiğine dair yanlış haberler yayan bir suç grubunun hedefi oldukları belirtildi.

MBDA’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Siber zorbalar, şirketin İtalya bölümü tarafından kullanılan harici bir sürücüdeki MBDA verilerini ele geçirmiş ve dosyaları sızdırmamak ya da satmamak karşılığında fidye talep etmişlerdir. Verilerin kaynağı halihazırda tespit edilmiş olup, harici bir sabit diskten elde edilmiştir. Şirketin güvenli ağlarına herhangi bir saldırı gerçekleşmediği teyit edilmiştir. Şu ana kadar şirket bünyesinde yapılan araştırmalar, çevrimiçi olarak kullanıma sunulan verilerin ne gizli veri ne de hassas veri olduğunu göstermektedir.”

Kuzey Kore, çaldığı kripto parayla füze programını finanse etmiş

 

MBDA: ŞANTAJA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Firma, saldırganların MBDA İtalya’dan harici sabit diski nasıl ele geçirdiklerine dair herhangi bir açıklama yapmıyor. MBDA ayrıca şantaja boyun eğmeyeceklerini ve suçlulara fidye ödemeyeceklerini de sözlerine ekledi. Öte yandan İtalya’daki kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışacaklarını ve faillere karşı tüm yasal işlemleri başlatacakları da ifade edildi. 

30 Temmuz 2022 tarihinde, kendilerini bir grup siber güvenlik araştırmacısı olarak tanımlayan “Andrastea” adlı bir hacker grubu, popüler bir hacker forumunda, kritik ağ açıklarından yararlanarak MBDA’yı ihlal ettiklerine dair bir iddia yayınladı. Hackerlar, saldırı sonucunda MBDA’nın çalışanları, çeşitli gizli askeri projeler, teknik şemalar, sözleşmeler, anlaşmalar ve daha fazlası hakkında bilgiler de dahil olmak üzere yaklaşık 60 GB veri indirdiklerini iddia etti. Andrastea, ellerindeki verilerin gerçek olduğunun kanıtı olarak çalınan verilerin örneklerini paylaştı.

MBDA halihazırda 90 müşteriye satılan 45 füze tipi üreten büyük bir füze sistemleri geliştiricisi. Havadan havaya, karadan havaya, havadan karaya, gemisavar, tanksavar ve çoklu fırlatıcı sistemleri de dahil olmak üzere 15 tane yeni füze de geliştirme aşamasında.

Yıllık geliri 4,2 milyar Avro olan firmanın Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, ABD ve Hindistan’da merkezi ve 13 bin çalışanı bulunuyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu