Kuzey Kore ‘hacklemede’ süper güç!

Kuzey Kore’nin hackleme konusunda süper güç olmaya başladığı ve bundan büyük miktarda paralar kazandığı belirtiliyor.

Güney Kore’nin CIA’i konumundaki Ulusal İstihbarat Servisi’ne danışmanlık yapan Simon Choi tarafından yapılan bir araştırmaya göre rejim adına hareket eden ajanlar siber saldırılar yoluyla yaklaşık 650 milyon dolar çaldı. Devlet Radyosu’ndan Patrick Winn’e konuşan Choi’ye göre bu miktar, grubun bütün faaliyetlerinin yalnızca bir kısmını oluşturuyor.

Winn açıklamasında ülkedeki yoksulluk ve ekonomik izolasyona rağmen Kuze Kore’nin nasıl hackleme faaliyetlerinde dünya lideri olma yolunda ilerlediğini anlattı. Kim Jong-un’un 2011’de yönetimi devralmasının üzerinden fazla geçmeden siber savaşa öncelik vermesi için Kuzey Kore’nin CIA’e karşılık gelen ‘Genel Keşif Bürosu’nda  (Reconnaissance General Bureau) reforma gitti.

İlgili haber>> Kuzey Koreli hackerlar ‘Bankshot’ ile Türk bankalarını hedef aldı

Bu kapsamda ülkenin en iyi üniversitelerindeki en önemli mühendisler ajansta profesyonel ve politik bir birlik kurdular. Bunların en yeteneklileri ise yurtdışına gitti. Hindistan ve Malezya gibi ülkelerde kendilerini tüccar ya da ithalatçı gibi gösteren bu kişiler dünyanın her yerindeki finansal kuruluşlara karşı siber saldırılar düzenlediler.

LÜKS HAYAT PROMOSYONU: MUZ 

Daha sonra Güney Kore tarafında saf değiştiren eski bir Kuzey Koreli hacker ile konuşan Winn, devletin sık sık bu hackerların ailelerine destek verdiğini ve ailelerin kırsal kesimden başkent Pyongyang’a taşınmalarını sağladığını ileri sürdü. İddiaya göre ailelerin yeni yaşam alanlarında sıcak su, düzenli elektrik ve muz gibi nadir bulunan yiyeceklere erişimlerinin sağlanarak lüks bir hayat sürmeleri temin edildi.

2011’den bu yana Kuzey Koreli hackerların Bangladeş Merkez Bankası’ndan 81 milyon dolar çalmak da dahil olmak üzere düzinelerce soygunda yer aldığı iddia ediliyor. Bu kişilerin hedefinde ayrıca Japonya ve Güney Kore’de bir takım kripto para kambiyoları olduğundan da şüpheleniliyor. Kuzey Kore’nin nükleer silah maharetinin yanı sıra bu siber saldırganların uluslararası düzen için tehdit unsuru olmaya başladığı düşünülüyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.