ABD

Trump yönetimindeki ‘siber çatlak’ stratejinin açıklanmasını öteledi

Donald Trump yönetiminin siber caydırıcılık stratejisiyle ilgili özetin açıklanması ertelendi. Sebep olarak ise misilleme amacıyla hackleme faaliyetlerinin stratejide yer alması konusunda yönetim içerisinde devam eden tartışmalar gösteriliyor.

CyberScoop’un haberine göre, Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi (NSA) içerisindeki bazı kişiler, ABD yönetimine ya da Amerikan şirketlerinden birine siber uzayda saldırı yapılırsa, buna gösterilecek tepkilere dair verilecek mesajlar üzerinde değişiklik yapılmasını istiyor.

Stratejinin çerçevesini ortaya koyan özetin yayınlanması bekleniyordu. NSA bünyesindeki tartışmalar nedeniyle şimdilik ertelenen açıklamada, Amerikan yönetimi için hangi tür saldırıların kırmızı çizgiyi geçmek anlamına geldiğine dair ipuçlarının yer alması bekleniyor. Çok gizli olarak sınıflandırılan stratejinin tamamı ise açıklanmayacak.

İlgili haber>> Amerika’da önleyici siber saldırıya izin veren yasa veto edildi

Hükümetle eşzamanlı olarak birçok devlet kuruluşu ile Amerikan teknoloji firmalarının da Beyaz Saray’la uyumlu şekilde kendi stratejilerini açıklaması bekleniyordu. Söz konusu açıklamalar da aynı şekilde ertelenmiş oldu.

Amerikan hükümeti, geçtiğimiz yıllarda gizli siber güvenlik politikalarıyla ilgili kamuoyu ile sınırlı bilgi paylaşımda bulunmuştu. Trump yönetimi, Mayıs 2017’de siber güvenlik alanındaki başkanlık emri ile siber caydırıcılıkla ilgili bir çerçeve oluşturmuştu. Ülkenin bir siber saldırıya uğraması durumunda verilecek karşılıklarla ilgili seçenekleri içeren gizli bir belge de Kongre’ye sunulmuştu.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: