ABD Başkanı’nın cep telefonu Allah’a emanet

ABD Başkanı Donald Trump’ın güvenlik ekibinin tavsiyelerini dinlemediği ve hacklenme ihtimaline karşı cep telefonunun düzenli olarak kontrol edilmesi girişimlerine direndiği belirtiliyor.

Söz konusu iddia Politico’nun haberinde yer aldı. İki üst düzey yöneticinin verdiği bilgilere göre Trump, Beyaz Saray’a ait bir cep telefonu kullanıyor ve söz konusu telefon başkanın iletişim ağını koruyacak ileri teknolojili güvenlik özellikleri ile donatılmış bir cihaz değil.

Arkadaşlarına ve milyonlarca Twitter takipçisine ulaşırken cep telefonlarına itimat eden Trump, güvenlik ekibinin telefonun güvenliğini güçlendirme yönündeki çabalarına şiddetle karşı çıkıyor.

Bu, Trump’ın telefon kullanımını gündeme getiren ilk olay değil. Şubat 2017’de İç Güvenlik Komisyonu’ndan iki senatör, Başkanın hala 2012’de piyasaya çıkan Samsung Galaxy S3 kullanıyor olmasından dolayı endişelerini dile getirmişti. Ardından güvenlik odaklı düşünen uzmanlar, ABD Başkanı Trump’ın elinden bu cep telefonunu alınması, yerine de iki iPhone verilmesi için uğraşmıştı. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında da Başkan, dünya liderlerine çağrıda bulunarak kendisine cep telefonundan ulaşabileceklerini söylemiş, söz konusu çağrı Saray’ın güvenlik uzmanlarını alarma geçirmişti.

Trump’a verilen iPhone’lardan biri Twitter için ve önceden yüklenmiş haber sitelerine sahip. Diğer iPhone ise konuşma yapmak için. Çalışan bir kamera ve mikrofona sahip telefonun GPS’i ise hizmet dışı bırakılmış.

Politico’ya göre Trump’ın düzenli güvenlik kontrolleri yapılması için vermekten çekindiği iPhone, başkanın twit attığı telefon.

Trump, yardımcılarının kendisinden Twitter’ı kullandığı iPhone’u aylık olarak temizlemesi gerektiği yönündeki isteğini ‘fazlasıyla uygunsuz’ diyerek geri çevirmiş. 

Trump’ın beş ay boyunca telefonunu güvenlik uzmanlarınca kontrol edilmeden kullandığı biliniyor. Başkanın arama kabiliyetli telefonlarının–ki bunlar tek kullanımlık telefon olarak kullanılıyor- ne sıklıkla temizlendiği konusu ise net değil.

Trump ısrarında devam etse de risk çok uzağında değil. Geçtiğimiz yıl Beyaz Saray Genel Seketeri John Kelly’nin akıllı telefonunun gizliliği ihlal edilmişti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.