ABD ordusundan çocuklara hacklemeye giriş dersi

Önemi her büyük siber saldırıda daha da anlaşılan siber güvenlikle ilgili teknolojik yatırımlarına hız veren ABD, bu alandaki insan kaynağı açığını kapatmak için de çocuklara eğitim veriyor.

Dünyanın en büyük hacker konferanslarından biri olan Las Vegas’taki DEF CON’da Amerikan ordusu subayları, çocuklara ‘hacklemeye giriş’ dersi veriyor, hackerlığın inceliklerini öğretiyor.

Konferans bünyesinde gerçekleştirilen r00tz Asylum etkinliğinde çocuklar, kapı kilitlerinden bilgisayar oyunlarına kadar hemen hemen herşeyin nasıl hackleneceğini öğreniyor.  Çocuklara etik kodları, yasal olarak hangi tür hacklemelerin yapılıp yapılamayacağı aktarılıyor.

ABD ordusu, çocuklara beyaz şapkalı hacker olmayı sevdirme amacıyla oluşturulan r00tz Asylum etkinliğinin bu yılki ortaklarından biri. Konferanstaki atölye çalşımasında Amerikan ordusu, siber güvenlik şirketi Synack ile birlikte çocuklara güvenlik zaaflarının bulunmasına yardımcı olan beyaz şapkalı hacker olmayı ve etik hackleme yetenekleri öğretiyor.

İlgili haber >> İsrail’de siber güvenlik lise müfredatına girdi

Bu yılki çalışmanın başındaki isim olan ABD ordusu Siber Komutanlığı’ndan Üstteğemen  Daniel Lim, CNN’e yaptığı açıklamada, “Çocuklara açık kaynak araçlarını ve temel komut çizgi araçlarını kullanmasını öğretiyoruz. Bu, başlangıç seviyesi için hazırlanmış bir eğitim.” dedi.

2 MİLYON SİBER UZMAN AÇIĞI

Eğitim, Lim’in ders verdiği ABD Ordusu Siber Okulu’nda askerlere öğretilenlerle benzer içeriğe sahip. Belki bir gün bu çocuklardan bazıları hükümet kurumlarını hackleyecek. Zaten eğitimin amacı da bu.

Siber savunmasını güçlendirmek isteyen ABD ordusu ve hükümet birimleri, kötü niyetli hackerların sızabileceği açıkları bulmak için kendi sistemlerini hacklemeye çalışıyor. Hatta ABD ordusu, onaylı uluslaraası hackerların katılabildiği, kendi web sitelerinin hacklemesine yönelik yarışma dahi düzenliyor.

İlgili haber >> ABD lisede siber güvenlik eğitimi için bu müfredatları öneriyor

Siber güvenlik uzmanı açığı büyük. Yetenekli beyaz şapkalı hacker sayısı az. 2022 itibarıyla siber güvenlik uzmanı açığının 2 milyon olacağı tahmin ediliyor. ABD, çocuklara yönelik bu tür etkinliklerle genç yetenekleri keşfetmek, gelecek nesil beyaz şapkalı hackerları bulmak istiyor.

‘GADGET KIZ’

16 yaşındaki ‘Gadget Kız’ da bu atölye çalışmalarında keşfedilenlerden sadece biri. Birçok kez DEF CON’a katılarak artık bir veteran olan ‘Gadget Girl’ bu yılki çalışmada çocuklara programlama ve 3D baskı öğretiyor.

Las Vegas’ta düzenlenen DEF CON’a katılanların yarıdan fazlası r00tz Asylum etkinliği için geliyor. Çocuklar, anne-babalarından geleceğin hackerı olmak için yaz tatillerini Caesars Palace Otel’de düzenlenen konferansta geçirmelerini istiyor. 7 yıl önce r00tz Asylum etkinliğini başlatan kişi olan Nico Sell geçen sene 500 çocuğun bu atölye çalışmasına katıldığını aktarıyor.

NSA STAND AÇTI

Hükümetin bu etkinliğin önemli bir parçası olduğunu ifade eden Sell, geçtiğimiz senelerdeAmerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’in de adam toplamak için stand açtığını kaydediyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*