Siber Saldırılar

Fidye yazılım saldırılarında bir ilk: Rusya’yı durdurmak için Belarus demir yolunu hacklediler

Fidye yazılım saldırılarında bir ilk: Rusyayı durdurmak için Belarus demir yolunu hackledilerRus ordusunu durdurmak isteyen hacktivistler, Belarus demiryolu sistemini hacklediklerini iddia etti.

Belaruslu hackerlar, ülkelerinin demiryollarının olası bir Ukrayna işgaline destek verme amacıyla kullanılmasına karşı demiryolu sistemini fidye yazılımı aracılığıyla kilitlediklerini açıkladı.Teyit edilirse, fidye yazılımı ilk kez bu şekilde kullanılmış olacak.

Ukrayna’nın işgal edilme ihtimaline karşı ülkelerinin Rusya’nın askeri yığınak yapma operasyonuna verdiği desteğe engel olmak isteyen hackerlar, sistemi yeniden açmak için Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko’nun Rus birliklerine yardım etmeyi bırakmasını şart koştu.

Kendilerini Cyber ​​Partisans şeklinde adlandıran grup, Twitter’dan verdikleri mesajda, ‘terörist’ Lukaşenko’nun Rus askerinin geçişine izin vermesi sebebiyle demiryollarını kendilerinin kilitlediklerini ifade etti. Tweet’te sistemin tekrar işler hale getirilmesi için tıbbi desteğe en fazla ihtiyaç duyan 50 siyasi tutuklunun serbest bırakılması ve Rus askerlerinin ülkeleri üzerinde geçiş yapmalarının engellenmesi şartı öne sürüldü.

Ukrayna’ya düzenlenen siber saldırıda hükümet ve elçilikler hedef alındı

Uluslararası basında çıkan haberlere göre, Rusya bir süredir Belarus demir yollarını kullanarak Ukrayna sınırına askeri ekipman yığınağı yapıyor ve personel konuşlandırıyor. 

FİDYE YAZILIM TARİHİNDE BİR DÖNÜM NOKTASI

Güvenlik firması SentinelOne’da tehdit araştırmacısı olan Juan Andrés Guerrero-Saade, teyit edilmesi durumunda yaşanan son saldırının fidye yazılım anlatısında bir dönüm noktası olarak tarihe geçeceğini söylüyor. Fidye yazılımlarının ticari işletmeler için finansal bir tehdit unsuru olduğunu dile getiren Guerrero-Saade, bu yöntemi ‘devrimci mücadele olarak ezilenler için araç’ işleviyle görmeye alışık olmadıklarını belirtiyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu