Siber Saldırılar

Ukrayna’ya düzenlenen siber saldırıda hükümet ve elçilikler hedef alındı

Ukrayna'ya düzenlenen siber saldırıda hükümet ve elçilikler hedef alındıRusya destekli olduğu iddia edilen siber tehdit aktörleri, Ukrayna hükümeti ve büyükelçilikleri ait 10’dan fazla internet sitesine saldırdı.

Siber saldırıdan etkilenenler arasında İngiltere, ABD ve İsveç’teki büyükelçiliklerin yanı sıra dışişleri ve eğitim bakanlıkları da bulunuyor.

Tehdit aktörleri, internet sitelerini çökertmeden önce Ukraynalıları “en kötüye hazırlanmaları” konusunda uyaran bir mesaj yayımladı. Saldırının arkasında kimin olduğu belli değil ancak bir sözcü, önceki siber saldırıların Rusya’dan geldiğini söyledi.

Rusya tarafından henüz bir açıklama gelmedi. Ancak Ukrayna hükümeti uzun süredir sınıra 100 bin asker yığan Rusya’nın yoğun baskısı altında.

ABD ve İngiltere, Ukrayna’ya siber savaş ekipleri gönderdi

Ukrayna’nın SBU güvenlik servisi, geçen yıl sadece dokuz ayda 1.200 siber saldırı veya olayı “etkisiz hale getirdiğini” söyledi. Cuma günkü saldırının başlangıcında, saldırıya uğrayan sitelerde Ukraynaca, Rusça ve Lehçe olmak üzere üç dilde bir mesaj yayınlandı.

KİŞİSEL VERİLER TEHLİKEDE Mİ?

Mesajda “Ukraynalı! Tüm kişisel verileriniz halka açık internete yüklendi. Bu senin geçmişin, bugünün ve geleceğin için” ifadeleri yer aldı.Başkent Kiev merkezli SBU daha sonra ilk değerlendirmelere göre hiçbir kişisel verinin sızdırılmadığını ve hiçbir içeriğin değiştirilmediğini açıkladı.

Hedef alınan siteler arasında, kişisel aşılama verilerini ve sertifikalarını depolayan resmi hizmetleri içeren Diia web sitesi de bulunuyor. Avrupa Birliği’nin dış politika sorumlusu Josep Borrell, Ukrayna’nın “bu tür siber saldırılarla” başa çıkmasına yardımcı olmak için tüm kaynaklarının seferber edildiğini söyledi.

Hükümet, saldırının yayılmasını önlemek için bir dizi sitenin askıya alındığını açıklamıştı. Güvenlik servisi daha sonra birçoğunun yeniden açıldığını kaydetti.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu