Teknoloji

Apple, güvenlik eleştirileri sonrası AirTag ayarlarına müdahale etti

Apple, güvenlik eleştirileri sonrası AirTag ayarlarına müdahale ettiApple’ın kayıp bulma cihazı olarak bilinen AirTag ile ilgili güvenlik endişelerinin dile getirilmesi sonrası cihazla ilgili ayarlarda değişikliğe gitti.

Yapılan son araştırmalar, bu cihazların insanların takip edilmesi için kullanıldığını ortaya çıkarmıştı. Apple Pazartesi günü, kullanıcıların kendilerini ve verilerini nasıl güvenli tutabileceklerine ilişkin yeni bir güvenlik rehberi yayımladı. Şirketin Kişisel Kullanıcı Güvenlik Rehberi’nde, “teknoloji yüzünden taciz edildiği ya da takip edildiğinden endişe duyan kişilere” destek verilebileceği belirtiliyor.

Kulanıcıların istenmeyen bir AirTag cihazıyla karşılaştıklarında neler yapabilecekleri de rehberde anlatılıyor.

Anahtar ya da cüzdan gibi nesnelere takılan küçük aletler şeklindeki AirTag, Apple’ın ‘Beni Bul’ ağının kullanılarak bu nesnelerin tespit edilmesi için kullanılıyor.

Dijital haklar kuruluşu Electronic Frontier Foundation’da siber güvenlik direktörü Eva Galperin, “Çalınan nesneleri bulmaya yarayan bir nesne yarattığınızda takip için de mükemmel bir araç yaratmış olursunuz” ifadelerini kullandı.

Apple ise müşterilerinin güvenliğini ciddiye aldığını açıklamıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: