Siber Saldırılar

GTA oyununu sızdıran genç hackera ömür boyu hastane cezası!

GTA oyununu sızdıran otizmli hackera ömür boyu hastane cezası!GTA 6’yı sızdıran 18 yaşındaki otizmli genç hackera ömür boyu hastanede kalma cezası verildi.

İngiltere’de bir mahkeme, Rockstar Games’in GTA oyununun görüntülerini sızdıran 18 yaşındaki otizmli hacker Arion Kurtaj’a süresiz hastane kalmasına karar verdi.

Lapsus$ çetesinin önemli bir üyesi olduğu iddia edilen Kurtaj’ın dizüstü bilgisayarına el konsa dahi televizyon ve telefon kullanarak Rockstar Games’e sızdığı belirtildi.

KAYNAK KODLARINI SIZDIRDI

Kurtaj, 2025’te çıkacağı bilinen Rockstar Games’in dünyaca ünlü oyunu Grand Theft Auto 6’nın yaklaşık 90 klibini sızdırmakla kalmamış, bir forumda TeaPotUberHacker kullanıcı adıyla klipleri ve oyunun kaynak kodlarını paylaşmıştı.

Uber, Nvidia ve Rockstar Games gibi teknoloji devlerine yönelik saldırıları firmalara yaklaşık 10 milyon dolar zarar ettiren Lapsus$ çetesinin üyesi olmakla gözaltına alınan Kurtaj, bir otelde kaldığı sırada dizüstü bilgisayarı olmadan televizyon ve telefon aracılığıyla Rockstar Games’e sızmaya devam etmişti.

ÖMÜR BOYU HASTANEDE KALABİLİR

Yargılandığı ilk mahkemede doktorlar, “ağır otizmli olduğu gerekçesiyle Kurtaj’ın mahkemeye çıkmaya uygun olmadığı” yönünde görüş sunmuş, bununla birlikte Kurtaj, jüri tarafından kefaletle serbest bırakılmıştı.

Serbest bırakılsa da polis koruması altında tutulan Kurtaj, siber saldırılarına devam etmesi nedeniyle yeniden tutuklanmıştı.

GTA 6’yı sızdıran genç hackerın Lapsus$ üyesi olduğu ortaya çıktı

Bir akıl sağlığı değerlendirmesinde Kurtaj’ın “mümkün olan en kısa sürede siber suçlara geri dönme niyetini ifade etmeye devam etmesi ve yüksek motivasyona sahip olması” nedeniyle yeniden yargılandığı mahkemede karar açıklandı

Yargıç, Kurtaj’ın yetenekleri ve siber suç işleme arzusunun, halk için yüksek risk oluşturmaya devam ettiği anlamına geldiğini söyleyerek Kurtaj’ın ömür boyu güvenli bir hastanede kalmasına hükmetti.

Doktorlar artık tehlike arz etmediğine karar vermezlerse Kurtaj ömür boyu güvenli bir hastanede kalacak.

AYNI DAVADA BİR LAPSUS$ ÜYESİ DAHA SUÇLU BULUNDU

Southwark Crown Court’ta altı hafta süren aynı davada 17 yaşında olan ve yaşı nedeniyle ismi açıklanamayan bir başka Lapsus$ üyesi de suçlu bulundu.

Kurtaj ve Lapsus$’un diğer üyeleriyle birlikte çalışarak teknoloji devi Nvidia ve telefon şirketi BT/EE’yi hackleyen 17 yaşındaki Lapsus$ üyesi, yoğun gözetim ve çevrimiçi VPN kullanma yasağı da dâhil olmak üzere 18 ay sürecek rehabilitasyona mahkûm edildi.

Aynı zamanda 17 yaşındaki Lapsus$ üyesi, bilgisayar korsanlığı suçlarının yanı sıra, hakimin iki genç kadına yönelik “nahoş ve korkutucu bir takip ve taciz modeli” olarak tanımladığı suçlardan da mahkûm edildi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu